BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Treba li Evropska unija da ograniči uvoz energije dobijene iz prljavih izvora u zemljama poput Srbije i istovremeno podstakne proizvodnju "zelene" energije, jedno je od pitanja o kome će danas razgovarati učesnici javne diskusije koja će biti održana u Beogradu. Na skupu pod nazivom "Energetika i životna sredina - Srbija na putu ka EU" u Domu Narodne skupštine biće reči i o tome može li ulaganje u obnovljive
BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Treba li Evropska unija da ograniči uvoz energije dobijene iz prljavih izvora u zemljama poput Srbije i istovremeno podstakne proizvodnju "zelene" energije, jedno je od pitanja o kome će danas razgovarati učesnici javne diskusije koja će biti održana u Beogradu.
Na skupu pod nazivom "Energetika i životna sredina - Srbija na putu ka EU" u Domu Narodne skupštine biće reči i o tome može li ulaganje u obnovljive izvore energije u tim zemljama da značajnije umanji njihovu zavisnost od uvoza energenata iz Rusije.
Stručnjaci će takodje razgovarati o tome kako da se unapredi postupak procene uticaja industrijskih i infrastrukturnih projekata na životnu sredinu, i kako i u kolikoj meri je javnost u Srbiji obaveštena i uključena u ovaj postupak.
Javnoj diskusiji će, pored organizatora - Centra za evropske politike, prisustvovati i predstavnici državnih organa i institucija, poslovnog i nevladinog sektora.
Biće predstavljeni i rezultati istraživanja Centra za evropsku reformu (CER) iz Londona na temu Energetske zajednice i čistih izvora energije i istraživanja Centra za evropske politike (CEP) iz Beograda i Ekološkog centra "Stanište" na temu sprovodjenja procene uticaja na životnu sredinu u Srbiji.
Učesnici skupa će, po najavi organizatora, biti ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević-Bošković i šef Pregovaračkog tima za vodjenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji Tanja Miščević.
Govoriće i direktor Agencije za zaštitu životne sredine Srbije (SEPA) Filip Radović, direktor Centra za evropske politike (CEP) Nebojša Lazarević, istraživač Centra za evropsku reformu (CER) Stiven Tindejl i istaživač Centra za evropske politike (CEP) Stefan Šipka.
Ostavi komentar