BEOGRAD, 11. juna (Tanjug) - Srbija je spremna da da doprinos globalnoj borbi u smanjenju rizika od klimatskih promena, pa je usvojila Nacionalni plan, prema kojem do 2030. godine dobrovoljno smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte treba da iznosi 9,8 odsto u odnosu na emisije iz 1990, izjavila je danas ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković.
Ona je, na konferenciji o klimatskim promenama u Palati Srbija, rekla da je za taj plan, odnosno nacionalno utvrđeni doprinosi smanjenju emisije gasova dobijena saglasnost svih relevantnih institucija, danas usvojila i Vlada Srbije, a već narednih danas biće dostavljen Sekretarijatu Konvencije.
Ona je navela da je Srbija prva zemlja u regionu, koja je dala dobrovoljne projekcije smanjenja gasova i da je takvim pristupom želela da da doprinos globalnoj borbi protiv klimatskih promena, koje imaju negativan uticaj na zdravlje ljudi, ali i privredu i ostale segmente u državi.
"Iako je Srbija zemlja u razvoju i nema velike emisije štetnih gasova, želeli smo da damo doprinos predstojećoj konferenciji UN o promeni klime u Parizu, koja će, nadamo se, biti uspešna i očekujemo da će na njoj biti postignut dogovor", rekla je Bogosavljević Bošković.
Ona je navela da se Srbija već suočava sa posledicama promene klime, a prve procene pokazuju da ukupne materijalne štete izazvane ekstremnim klimatskim i vremenskim uslovima od 2000. godine prelaze pet milijardi evra, a više od 70 odsto gubitaka i šteta povezano je sa sušom i visokim temperaturama.
"Samo poplave u prošloj godini proizvele su štetu koja se procenjuje na više od 1,7 milijardi evra, a ugrozile su živote, zdravlje, imovinu, više od 1,6 miliona stanovnika", rekla je Bogosavljević Bošković.
Kako je kazala, to su samo neki od razloga posvećenosti Srbije da da doprinos globalnoj borbi protiv klimatskih promena.
Potpredsednik Evropske komisije zadužen za energetsku uniju Maroš Šefčovič rekao je, govoreći na konferenciji, da je važno da se radi na prevenciji, kao i da zajedničkim radom tome zajedno doprinesemo.
On je izrazio nadu da će predstojeća konferencija u Parizu biti uspešna i da će doći do globalnog dogovora.
Šefčovič je naveo da je EU globalni lider u borbi za smanjenje klimatskih promena, kao i da je Srbija jedina od zemalja u regionu izašla sa konkretnim dobrovoljnim brojkama za smanjenje emisije gasova. "To je važan signal i dobar primer drugim zemljama u regionu, ali i za stanovništvo, jer time pokazuje dalji pravac, a to je otretanje ka zelenoj ekonomiji", rekao je Šefčović.
Ostavi komentar