BEOGRAD, 28. aprila (Tanjug) - Ovogodišnji bruto društveni proizvod (BDP) Srbije trebalo bi da poraste 1,2 odsto, posle prošlogodišnjeg pada privrednih aktivnosti zbog poplava od 1,8 odsto, predvidja Služba za makroekonomska istraživanja i analize Sosijete Ženeral (Societe Generale) banke. Ove godine Srbiju, takodje, očekuje blagi rast izvoza, kao i manji obim uvoza.
BEOGRAD, 28. aprila (Tanjug) - Ovogodišnji bruto društveni proizvod (BDP) Srbije trebalo bi da poraste 1,2 odsto, posle prošlogodišnjeg pada privrednih aktivnosti zbog poplava od 1,8 odsto, predvidja Služba za makroekonomska istraživanja i analize Sosijete Ženeral (Societe Generale) banke.
Ove godine Srbiju, takodje, očekuje blagi rast izvoza, kao i manji obim uvoza.
"Očekujemo oporavak izvoza i njegov rast od najmanje tri odsto ove godine, sa najvećim rastom u drugoj polovini 2015. Uz prosečnu poljoprivrednu proizvodnju i rast BDP od 1,5 odsto u EU (procena Evropske centralne banke), BDP Srbije bi mogao da poraste i iznad naših očekivanja", navedeno je u analizi.
Uvoz će da opadne najmanje 1,3 odsto, prvenstveno zbog cene nafte za koju se očekuje da će i u 2015. ostati na niskom nivou. U ukupnom uvozu Srbije prošle godine nafta je, uz prirodni gas, imala udeo od 12,7 odsto.
Šef službe za makroekonomska istraživanja i analize Sosijete Ženeral (Societe Generale) banke, Dragoslav Veličković smatra da će se i u ovoj godini niske zarade odraziti na potrošnju, dok će snižavanje kamatnih stopa istovremeno podsticati zaduživanje.
Očekuje se i pozitivan rast direktnih stranih investicija i portfolio investicija, nakon perioda u kome je trend bio dosta promenljiv.
Ono što mnoge gradjane interesuje je da će inflacija, posle prošlogodišnje od 1,7 odsto, ostati u okvirima koje je propisala Narodna banka Srbije ( 4,0 odsto, plus-minus 1,5 odsto), a da referentna kamatna stopa bude snižena na 6,5 odsto.
Tokom ove godine, takodje se očekuje da ostanu niske cene energenata, a da će ostale cene biti stabilne, dok će cene hrane i industrijske robe da rastu.
Posle rasta u poslednja dva meseca prošle godine, usled promena propisa o obaveznim rezervama, kamate na dinare će nastaviti da se snižavaju u 2015. godine.
Kada su u pitanju kamate, treba očekivati da kamate na zajmove u Srbiji sa valutnom klauzulom počnu da padaju zbog kvantitativnih olakšica u evrozoni, ali ostaje mogućnost veće nestabilnosti kamata kada centralna banka SAD počne da povećava kamatne stope.
Sporazum sa MMF-om i kvantitativne olakšice su se od početka 2015. pozitivno odrazile na dinar, a u ovoj godini malo šansi za depresijaciju.
"Kurs evra je bio dosta nestabilan u poslednjem kvartalu 2014, taj trend se nastavio i u 2015. i očekujemo da će ostati nestabilan do kraja godine. Verujemo da će kurs ostati na približnom nivou, izmedju 119 dinara za evro (malo ispod trenutne vrednosti) i 122,6, i da će se u tom rasponu odvijati trgovina valutom tokom 2015. godine", navedeno je u analizi.
Javni dug Srbije znatno je niži nego u prva dva meseca 2015, uz očekivanje značajnih poboljšanja na godišnjem nivou.
Kada su u pitanju privredne grane, Veličković predvidja da će rudarstvo i energetika imati snažan rast, dok će umeren rast imati proizvodnja, poljoprivreda, IT i telekomunikacije, kao i oblast finansijskih usluga.
Nizak do umeren rast imaće gradjevinarstvo i promet nekretnina, dok trgovinu na veliko i malo očekuje nizak rast.
Prihod države ove godine, u odnosu na prošlu, trebalo bi da se poveća 8,0 odsto, dok bi rashodi trebalo da padnu na 95,1 odsto prošlogodisnjih.
Gledano pojedinačno, prihod od poreza biće 2,7 odsto veći od prošlogodinjeg, PDV domaći iznosiće 97,2 odsto prošlogodišnjeg, a PDV na uvoz će biti 7,9 odsto veći od lanjskog.
Akcize na benzin dostići će 92,2 odsto prošlogodišnje naplate, a akcize na duvan bi porasle 22,2 odsto u odnosu na lanjske, dok će neporeski prihodi države biti veći 60,2 odsto od prošlogodišnjih.
U grupi rashoda povećaće se plaćanje kamata i to 14,4 odsto u odnosu na prošlu godinu, a subvencije 13 odsto.
Smanjenje rashoda biće zabeleženo kod troškova za zaposlene i oni će činiti 85,2 odsto prošlogodišnjih, izdaci za penzijeće biti 96,4 odsto lanjskih, a kapitalnih troškova 66,8 odsto prošlogodišnje.
U analizi prošlogodišnjih makroekonomskih kretanja navedeno je da je prošle godine, nivo privrednih aktivnosti u Srbiji opao 1,8 odsto, pri čemu je pad bio najizraženiji u trećem i četvrtom kvartalu: 3,8 odsto i 1,8 odsto.
U trećem kvartalu je smanjena lična i javna potrošnja 1,4 odsto, izvoz je opao 5,7 odsto, dok su investicije smanjene 7,5 odsto. Proizvodnja ruda, električne energije i industrijska proizvodnja su tokom godine smanjene 9,0 odsto.
Izvoz Srbije je pre prošlogodišnjeg jula konstantno rastao 22 meseca zaredom, onda je u drugoj polovini prošle godine, zbog poplava, opao.
Ostavi komentar