BEOGRAD, 24. februara (Tanjug) - Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ambasador Republike Koreje u Srbiji, Dohun Li, potpisali su danas Sporazum o vazdušnom saobraćaju između dve zemlje, koji će omogućiti bolje povezivanje u oblasti avio-saobraćaja.
Novi sporazum u vazdušnom saobraćaju, koji će zameniti sporazum potpisan 1990. godine, omogućava avio-prevoznicima da unaprede komercijalnu saradnju i prošire svoju mrežu putem code-share aranžmana, saopštio je kabinet Mihajlovićeve.
Sporazum daje mogućnost i za uspostavljanje direktnih letova između Srbije i Koreje, do tri puta nedeljno. Udaljenost između Beograda i Seula iznosi oko 8.300 kilometara, te bi eventualno uvođenje direktnih letova skratilo vreme putovanja sa postojećih 20 na 11 do 12 sati.
Južna Koreja se zbog brzog privrednog rasta svrstava u grupu tzv. azijskih tigrova, a njen ekonomski uspon zasnovan je pre svega na ulaganju u obrazovanje, visokom procentu akademski obrazovanih kadrova i snažnoj industriji, sa svetski poznatim kompanijama kao što su "Samsung", "LG", "Hyundai" i "Kia".
Mogućnosti predviđene za avio-prevoznike će omogućiti putnicima bolje veze i veći izbor u vazdušnom saobraćaju između Republike Srbije i Republike Koreje, i dati podsticaj daljem unapređenju bilateralne saradnje, naročito u oblasti ekonomije, turizma i obrazovanja.
Uključujući i današnji dokument, Srbija ima potpisane sporazume o vazdušnom saobraćaju sa 87 država širom sveta, od čega sa 37 ima potpisan multilateralni European Common Aviation Area-ECAA sporazum o zajedničkom evropskom vazduhoplovnom području.
Srbija će sa Beogradskog aerodroma direktnim letovima tokom 2016. biti povezana sa 68 destinacija do kojih saobraća 29 aviokompanija. "Er Srbija" redovno leti na 40 destinacija, a od juna 2016. godine biće uspostavljeni i direktni letovi ka SAD, na relaciji Beograd-Njujork, navedeno je u saopštenju.
Ostavi komentar