NJUJORK, 1. novembra (Tanjug) - Rast svetskog tržišta luksuzne robe ove godine će pasti za jedan do dva odsto, na najniži nivo od finasijske krize 2008. godine, saopštila je medjunarodna konsalting firma Bain||Co.
Ova godina bila je posebno teška za prodaju modnih detalja, ručnih satova, bižuterije i luksuznih odevnih predmeta, čemu je doprinelo usporavanje kineske privrede, manji dolazak kineskih turista u Hong Kong i Makao, pad broja ruskih turista u inostranstvu i gomilanje robe na američkom tržištu zbog rasta dolara u odnosu na ostale valute, prenosi AFP.
Sve najpoznatije modne kuće luksuzne robe od Luj Vitona-Moet Enesija (LVMH), preko Keringa, Barberija do Hugo Bosa, beleže pad prodaje.
Očekuje se da tržište luksuzne robe, koje je u 2014. zabeležilo ograničeni rast od tri odsto, ove godine neće preći zaradu od 253 miljarde evra, nasuprot prošlogodišnjoj zaradi od 224 milijardi evra, prenosi Rojtes.
Bain||Co nije dao precizna predviđanja za 2016. godinu, ali u izveštaju se navodi da se očekuju bolji rezultati u narednoj godini zahvaljujući povoljnom kretanju svetskog bruto domaćeg proizvoda i perspektivi ekonomskog rasta u Evropi.
Prodaja luksuznih proizvoda u svetu se "izvukla" zahvaljujući kineskim potrošačima, koji čine 31 odsto svetskog tržišta, a koji pazare u Evropi i Japanu po nižim cenama zbog povoljne kursne razlike, što je posledica slabljenja evra i jena u odnosu na dolar.
S druge strane, prodaja luksuzne robe na kineskom tržištu je pala, a samo u Hong Kongu, nekada najrentabilnijem svetskom tržištu luksuznih proizvoda, survala se za 25 odsto.
Slična situacija je u SAD, jer jak dolar koči priliv turista u Njujork, Majami i Los Andjeles.
Ostavi komentar