LJUBLJANA, 31. jula (Tanjug) - Indeks potrošačkih cena u Sloveniji pao je u julu tekuće godine na 0,4 procenta na godišnjem nivou, sedmi mesec uzastopno, a na mesečnom nivou je bio u padu 0,8 odsto, saopštio je slovenački zavod za statistiku.
Dok su niže cene goriva najviše doprinele godišnjoj deflaciji, letnje rasprodaje su bile glavni faktor mesečnog negativnog rasta inflacije, naveo je statistički zavod, a prenosi slovenačka agencija STA.
Niže cene naftnih derivata doprinele su sa 0,8 procentnih poena godišnjoj deflaciji, pri čemu su cene motornih goriva pale za 9,7 odsto.
Na godišnju deflaciju uticalo je i pojeftinjenje turističkih paket aranžmana (sa 0,2 poena), kao i niže cene prirodnog gasa i putničkih automobila (sa 0,1 poenom).
Cene hrane su u međuvremenu porasle, posebno cene voća, za 12,7 procenata.
Na mesečnom nivou, letnja rasprodaja odeće i obuće u julu odrazila se na deflaciju sa 1,1 procentnih poena. Cene odeće i obuće pale su za 14,6 odsto u odnosu na jun.
Prosečan rast inflacije u poslednjih 12 meseci iznosi minus 0,4 odsto, u odnosu na rast postrošačkih cena od 0,9 procenata u prethodnom uporednom periodu.
Ostavi komentar