BEOGRAD, 5. maja (Tanjug) - U Srbiji je osigurano samo osam odsto obradivih površina, a ni posle katastrofalnih prošlogodišnjih poplava, nema značajnijih pomaka u toj oblasti, izjavio je danas zamenik direktora kompanije Djenerali osiguranje Srbija Dragan Filipović. "To znači da je 92 odsto obradivih površina bez osiguranja, prepušteno na milost ili nemilost dobrom ili lošem vremenu, što je jako ne
BEOGRAD, 5. maja (Tanjug) - U Srbiji je osigurano samo osam odsto obradivih površina, a ni posle katastrofalnih prošlogodišnjih poplava, nema značajnijih pomaka u toj oblasti, izjavio je danas zamenik direktora kompanije Djenerali osiguranje Srbija Dragan Filipović.
"To znači da je 92 odsto obradivih površina bez osiguranja, prepušteno na milost ili nemilost dobrom ili lošem vremenu, što je jako neodgovorno jer je to odredjena vrsta imovine", kazao je Filpović.
Loš podatak je i to da je kod prošlogodišnjih poplava, cela industrija osiguranja platila svega tri odsto ukupne štete koja je nastala, rekao je Filipović novinarima nakon konferencije za novinare na kojoj je najavljeno održavanje Medjunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.
On je napomenuo da u razvijenim evropskim zemljama takodje ne postoji obavezno osiguranje, već ljudi imaju svest o tome i to je uobičajena obaveza.
"Kada se dese takve posledice, onda industrija osiguranja u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, pokriva sve te štetne posledice, a država eventualno potpomogne obnovu neke infrastrukture", istakao je Filipović.
On je rekao da treba raditi na razvijanju svesti domaćih poljoprivrednika o preventivnom delovanju, istakavši da ta vrsta osiguranja nije skupa.
"Osiguranje poljoprivrednog gazdinstva, ukupno osiguranje za proizvodnju je tri odsto vrednosti proizvodnje", naveo je Filipović.
Filipović smatra da nedostaje glasna i jasna poruka države da svako mora da snosi posledice svoje odluke, a ne da im ona stalno "uskače" u pomoć.
U osiguranju dominira Vojvodina jer su tu prihodi od poljoprivrede najveći, a sledi zapadna i centralna Srbija, osiguravaju se uglavnom voćnjaci i poljoprivredni usevi (malina, jagoda, borovnica, višnja, jabuka,kukuruz, pšenica, soja...).
Ostavi komentar