BEOGRAD, 12. juna (Tanjug) - Inženjeri širom Srbije koji se bave energetskom efikasnošću zgrada moraju da se, kako je rečeno danas, usavršavaju da bi zadržali licencu za obavljenje svog posla i da bi mogli da rade po evropskim standardima, kada Srbija postane članica EU.
U Srbiji je uvedeno bodovanje za inženjere, kao što je to slučaj za lekare, farmaceute i još neke struke, izjavio je novinarima, posle jednog od predavanja koje slušaju inženjeri, predsednik Skupštine Inženjerske komore Srbije Dragoslav Šumarac.
Inženjeri za energetsku efikasnost, posle slušanja predavanja, moraju da polažu i odgovarajući test i tokom pet godina moraju da skupe 100 bodova da bi zadržali licencu za obavljanje svog posla.
Od tih 100 bodova, 20 moraju da sakupe na evropskim predavanjima, a 80 na domaćim, naveo je Šumarac i dodao da imamo i naše stručnjake koji mogu da drže evropska predavanja, a jedno takvo održala je danas u Inženjerskoj komori profesor Mašinskog fakulteta Maja Todorović.
Posle predavanja i kraćeg testa koji se odnosi na materiju koja će biti predstavljena, ineženjerima se dodeljuju bodovi u skladu sa sistemom bodovanja Inženjerske komore Srbije.
Dok ne sakupe te bodove inženjeri u međuvremenu mogu da rade normalno, kazao je Šumarac.
Cilj predavanja je da naši inženjeri drže korak sa evropskim pravilima, a kad Srbija postane članica EU, inženjeri će moći da rade širom Evrope i da kroz ta predavanja podignu nivo svojih znanja i veština.
Predavanje u Inženjeraskoj komori Srbije se istovremeno prenosi sistemom Webinar-a u regionalnim kancelarijama te komore u Nišu, Novom Sadu, Kraljevu i Valjevu, gde se očekuje prisustvo više od 400 licenciranih inženjera, kazao je Šumarac.
Govoreći o energetskoj efikasnosti u Srbiji, Šumarac je rekao da je potrebno unaprediti efikasnost postojećih građevinskih objekata, jer je potrošnja struje za grejanje i za potrebe domaćinstva po metru kvadratnom stambenog prostora kod nas duplo veća nego u EU i iznosi oko 150 kilovat-časova, a u EU oko 70 kilovat-časova.
Šumarac je naglasio da ni jedan novi objekat u Srbiji, po novim pravilnicima, ne može da bude izgrađen, ni projektovan, a da nema elaborat energetske efikasnosti i energetski pasoš.
U Beogradu je do sada izdato oko 15 takvih elaborata i pasoša, a u Srbiji više od 500, rekao je on i dodao da država treba da nađe način da podstakne unapređenje energetske efikasnosti kroz povoljna sredstva, jer se ulaganje u energetsku efikasnost brzo isplati.
Neki od ciljeva Nacionalnog akcionog plana za energetsku efikasnost Srbije za period 2013-2015. godine su smanjenje potrošnje energije za zagrevanje i hladjenje objekata, očuvanje neobnovljivih izvora energije i smanjenje emisije ugljen dioksida.
Ovi ciljevi se prvenstveno mogu ostvariti pravilnim projektovanjem objekata i izborom odgovarajućih materijala za izgradnju, uzimajući u obzir lokalne klimatske uslove, kao i korišćenje obnovljivih izvora energije.
Skup u Inženjerskoj komori organizuje se u okviru programa Kontinuiranog profesionalnog usavršavanja članova te komore iz oblasti zajedničkog evropskog programa obuke , u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ).
Ostavi komentar