Tekst objavljen: 21.07.2015 14:53        


ČAČAK, 21. jula (Tanjug) - Ekstremno visoke temperature od preko 35 stepeni, poslednjih dana u našoj zemlji izuzetno negativno utiču na kondiciono stanje većine voćarskih kultura, kazao je danas Aleksandar Leposavić iz čačanskog Instituta za voćarstvo.

Visoke temperature negativno utiču na voće

Prema Leposavićevim recima, zbog temperaturnog šoka kod maline je došlo do znatnog skraćenja procesa berbe.

Pored ekstremno visokih temperatura, poslednja dva dana u našoj zemlji, problem predstavlja i izuzetno niska relativna vlažnost vazduha praćena vetrom, koja dovodi do pojave ožegotina ili potpunog uništenja lisne mase kod većine vrsta voćaka, ističe on.

"Ovo je naročito izraženo kod dvorodnih sorti maline, kao što su Polana i Polka. Kod šljiva je već sada zabeležena pojava ožegotina na deblu i listovima, a u zavisnosti od daljih uslova, može se očekivati pojava ubrzanog sazrevanja i prevremenog otpadanja plodova", objasnio je Leposavić.

On je napomenuo i to da veliki problem, pri ovakvim uslovima, voću nanose bolesti i štetočine koje u ranijim periodima godine nisu bile ekonomski značajne.

"Takođe, treba istaći mogućnost prenamnožavanja štetnih grinja, koje zbog brzog sticanja rezistentnosti na hemijske tretmane za mnoge proizvođače mogu predstavljati nerešiv problem", ukazao je stručnjak.
Ovi, ali i drugi problemi sa kojima se proizvođači voća u našoj zemlji suočavaju, moraju se u budućnosti rešavati primenom kompleksnih mera koje će za cilj imati očuvanje postojeće, ali i unapređenje buduće proizvodnje.

"Navedene mere se pre svega odnose na izbor odgovarajuće lokacije i pripremu zemljišta, odabir novijih i otpornijih sorti, korišćenje zdravog i kvalitetnog sadnog materijala, primenu savremenih agro i pomotehničkih mera", zaključio je Leposavić.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana