BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Problem problematičnih kredita ne bi suštinski i dugoročno rešilo nijedno izolovano rešenje, već je za njihovo rešavanje neophodna koordinirana akcija svih nadležnih institucija, a finansiranje rešavanja problematičnih kredita mora doći od privatnog sektora, dok javni sektor treba da podrži rešavanje pitanja ovih kredita kroz podsticajnu regulativu, zaključeno je danas zavr&
BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Problem problematičnih kredita ne bi suštinski i dugoročno rešilo nijedno izolovano rešenje, već je za njihovo rešavanje neophodna koordinirana akcija svih nadležnih institucija, a finansiranje rešavanja problematičnih kredita mora doći od privatnog sektora, dok javni sektor treba da podrži rešavanje pitanja ovih kredita kroz podsticajnu regulativu, zaključeno je danas završetku dvodnevne konferencije u Narodnoj banci Srbije (NBS).
Na dvodnevnoj konferencija pod nazivom ''Beogradska inicijativa - Rešavanje pitanja problematičnih kredita u Srbiji'', 28. i 29. aprila, postignut je opšti konsenzus da je rešavanje pitanja problematičnih kredita od velikog značaja i da aktivnosti koje će predstavnici javnog sektora preduzimati u cilju njihovog rešavanja moraju biti koordinirane.
Drugim rečima, nijedno izolovano rešenje ne bi suštinski i dugoročno rešilo problem problematičnih kredita, već je za njihovo rešavanje neophodna koordinirana akcija svih nadležnih institucija, jedan je od ključnih poruka sa ovog skupa.
Dvodnevna konferencija organizovana je uz učešće oko 150 predstavnika nadležnih ministarstava, banaka, medjunarodnih finansijskih institucija, Udruženja banaka Srbije, domaćih i stranih revizorskih kuća, investitora i predstavnika pravne struke.
Tokom prvog dana konferencije predstavljena su moguća rešenja koja su do sada identifikovana kao uspešna i primenljiva za pitanja problematičnih kredita u sličnom privrednom ambijentu.
Učesnici u radu konferencije su istakli da će makroekonomska i fiskalna konsolidacija, čiji su efekti već vidljivi, doprineti bržem rešavanju ovog problema, pri čemu su svi akteri svesni da rešavanje ovog problema ne može biti ni brzo ni lako.
Umesto iznalaženja pojedinačnih rešenja, napore treba usmeriti na rešenja koja će biti primenljiva na sve slučajeve, pa je detaljna analiza uzroka nastanka i identifikacija svih prepreka i Ćuskih grlaĆ u rešavanju problema problematičnih kredita aktivnost od velikog značaja, kako ne bismo došli u situaciju da se rešavanjem jednog problema izazove drugi. Pri tome učesnici na konferenciji su bili jedinstveni u stavu da rešenja problematičnih kredita moraju da budu moguća i ekonomski održiva.
U skladu sa tim jedan od zaključaka je da finansiranje rešavanja problematičnih kredita mora doći od privatnog sektora, dok javni sektor treba da podrži rešavanje pitanja ovih kredita kroz podsticajnu regulativu. Predstavnici privatnog sektora su potvrdili da su mnoga regulatorna rešenja već doneta, ali da je izostala njihova veća upotreba u praksi, pa ih treba promovisati i više koristiti.
Predstavnici i javnog i privatnog sektora se slažu da će dijagnostička ispitivanja banaka koja sprovodi NBS u saradnji sa MMF-om, po metodologiji uporedivoj sa metodologijom Evropske centralne banke, pomoći da se još bliže utvrde problemi u vezi sa problematičnim kreditima.
Istaknuto je, takodje, da je razvoj tržišta problematičnih kredita jedan od prioriteta za rešavanje ovog problema, kao i da postoji interesovanje stranih investitora za razvoj ovog tržišta. Opšti je stav da je, pored iznalaženja rešenja, od ključne važnosti i njihova efikasna implementacija.
Drugi dan konferencije organizovan je u užem skupu i bio je posvećen dijalogu izmedju predstavnika javnog sektora i medjunarodnih finansijskih institucija.
Republici Srbiji, unapredjenju procena vrednosti stambenih nepokretnosti, razvoju sekundarnog tržišta problematičnih kredita i primerima uspešno sprovedenih korporativnih restrukturiranja.
I tokom ovih razgovora sa predstavnicima medjunarodnih finansijskih institucija ponovljeno je da rešavanje pitanja problematičnih kredita može biti rezultat samo koordiniranih aktivnosti svih relevantnih učesnika, zbog čega će se i izraditi sveobuhvatna strategija za rešavanje ovog pitanja.
Dvodnevna konferencija pod nazivom ''Beogradska inicijativa - Rešavanje pitanja problematičnih kredita u Srbiji'', organizovana je u saradnji sa Ministarstvom finansija i Centrom za finansijske usluge Svetske banke (FINSAC), uz učešće velikog broja predstavnika privatnog i javnog sektora, kao i medjunarodnih finansijskih institucija.
Skup su otvorili Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije i ministar finansija Dušan Vujović, kao i predstavnici medjunarodnih finansijskih institucija Fernando Montes-Negret iz Svetske banke//FINSAC, Deheng (Daehaeng) Kim iz MMF-a, Matteo Patrone iz Evropske banke za obnovu i razvoj i Tomas Lubek (Thomas Lubeck) iz Medjunarodne finansijske korporacije, navedeno je u saopštenju NBS.
Ostavi komentar