Tekst objavljen: 08.10.2012 8:54        


Procene da više od 60.000 zaposlenih ne dobijaju plate, da se trudnicama ne produžavaju ugovori, da postoje blanko otkazi, da goišnje oko 40 radnika pogine na radu, a radni sporovi traju oko četiri godine, samo su neki od pokazatelja stepena kršenja radničkih prava

U Srbiji “na crno” radi čak do milion građana

Procene govore da danas u Srbiji “na crno” radi između 300.000 i milion građana, da više od 60.000 zaposlenih za svoj rad mesecima ne dobija platu, a probni rad se zloupotrebljava i koristi kao sredstvo besplatnog rada.

Organizacije okupljene u Akciji za dostojanstven rad ukazale su, povodom 7. oktobra, Dana dostojanstvenog rada, na visok stepen kršenja prava u oblasti rada u Srbiji.

Radni spor u kome radnik može ostvarivati svoje pravo u proseku traje četiri godine i nosi troškove od nekoliko hiljada evra.

Trudnicama se ne produžavaju ugovori ili im se postojeći otkazuju, smatra se prihvatljivim da se žena prilikom intervjua za posao pita da li planira porodicu i u skladu sa njenim odgovorom (ne) zaposli, a takođe je raširena i praksa potpisivanja blanko otkaza, upozorava se u saopštenju Fondacije Centar za demokratiju.

Prema podacima Uprave za bezbednost i zdravlje na radu, u proseku u Srbiji godišnje smrtno strada oko 40 zaposlenih, više od 1.000 doživi tešku, a više od 20.000 lakšu povredu na radu.

Prema proceni Privredne komore Srbije, u avgustu je stopa nezaposlenosti iznosila 28,3 odsto, što je najveća stopa nezaposlenosti u Srbiji ikad zabeležena, što snižava ionako nizak stepen poštovanja prava zaposlenih.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
prava zaposlenih rad na crno prava radnika

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana