Ekološka svest u Srbiji još nije dovoljno razvijena. Postoji i neusklađenost u privrednom razvoju, a naročito nagla i nekontrolisana urbanizacija koja se danas odvija ima negativne posledice na kvalitet životne sredine
Delatnost ponovne upotrebe razvrstanih materijala obuhvata kompleksan i sve značajniji segment u okviru savremene ekonomije, posebno u kontekstu razvoja cirkularnih modela poslovanja.Njena suština jeste u preusmeravanju toka materijala iz otpada ka ponovnoj upotrebi, čime se zatvara krug potrošnje i minimizira potreba za eksploatacijom prirodnih resursa.
U Srbiji je ova delatnost pravno regulisana u okviru Zakona o upravljanju otpadom, Zakona o zaštiti životne sredine, kao i brojnih pravilnika koji propisuju klasifikaciju otpada, način razvrstavanja i vođenje evidencija. Svake godine ministarstvo za zaštitu životne sredine povećava podsticaje za reciklere.
Takođe, prema rečima stručnjaka, naša zemlja raspolaže ogromnim potencijalom obnovljive energije iz organskog otpada. Prošle godine prerađeno je tek 200.000 tona otpada, a moglo bi i 15 puta više.
Podaci pokazuju da se 706 preduzeća u Srbiji bavilo ponovnom upotrebom razvrstanih materijala u 2024. godini.Prihodi svih registrovanih firmi uvećani su sa 46,6 milijardi dinara u 2023. na 60 milijardi dinara u prošloj godini. Velike prihode pratila je znatna dobit od 1,6 milijardi dinara u 2024. godini.
Na prvom mestu liste najuspešnijih firmi prema dobiti nalazi se E-Reciklaža 2010 iz Niša koja je u 2024. godini ostvarila dobit od 293.531.000 dinara.
Na drugom mestu liste našlo se pančevačko preduzeće Božić i sinovi.Ova firma se bavi reciklažom EE otpada i fluorescentnih cevi i sijalica, sa kapacitetom postrojenja tretmana od 26.000 tona godišnje. Poslovni rezultat od 170.100.000 dinara u 2024. godini svrstao je ovo srednje preduzeće među najveće dobitaše koji posluju u okviru delatnosti ponovne upotrebe razvrstanih materijala.
Na trećem mestu liste nalazi se firma iz Umke Kappastar Recycling koja je 2024. godine ostvarila dobit od 158.010.000 dinara.“Sa više od 500 zaposlenih, raspoređenih u 11 otkupnih centara u Srbiji i devet u zemljama regiona, na godišnjem nivou sakupimo i prevezemo preko 240.000 tona otpadnog papira, folije, PET-a, stakla i ostalog ambalažnog otpada. Sve količine prikupljenog starog papira se prerade u fabrikama za proizvodnju kartona i hartije u Srbiji, dok se ostale sirovine recikliraju kod domaćih i stranih reciklera, u skladu sa važećim zakonima Republike Srbije i Evropske unije”, navode iz ove kompanije na svom sajtu.
Ostavi komentar