Nekadašnji dragulj i zaštitni znak crnogorskog turizma, grad-hotel Sveti Stefan, dočekuje svoj 65. rođendan zatvoren za turiste
Ovo kultno mondensko letovalište, koje je od 2021. godine pod katancem, postaje simbol beznađa u kome se crnogorski turizam nalazi, ističe Đorđe Zenović, odbornik budvanskog parlamenta. Iako zvanični podaci govore o prisustvu preko 130.000 turista u Crnoj Gori, turistički poslenici tvrde da sezona podbacuje, a špic sezone se tek očekuje.
Zakupac, kompanija "Adriatic properties", i Vlada Crne Gore nisu uspeli da se dogovore o uslovima korišćenja ostrva i plaža, što je dovelo do spora teškog stotine miliona evra koji se rešava pred arbitražnim sudom u Londonu. Završne reči zakazane su za kraj jula. Zbog petogodišnjeg nekorišćenja, hotel "na oči propada" i, prema rečima turizmologa Miška Rađenovića, mogao bi dočekati kraj suđenja u još gorem stanju. Rađenović predlaže vansudsko poravnanje kako bi se hotel što pre pripremio za narednu sezonu.
Novak Đoković pokušao da skine katanac, ali bez uspeha
Početkom februara ove godine, Novak Đoković, najuspešniji teniser u istoriji, pokušao je da doprinese otvaranju grad-hotela Sveti Stefan. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem, Đoković je izjavio da će iskoristiti svoj uticaj kao globalni ambasador kompanije "Aman" (koja upravlja Svetim Stefanom) kako bi se problem između Vlade i zakupca rešio. Naglasio je da pokušava da radi za "opšti interes" Crne Gore, nadajući se brzom rešenju. Ipak, do danas katanac nije skinut, a poznanstvo i uticaj svetskog asa nisu doneli željeni rezultat.
Sezona "odlična" kakva je mogla da bude
Ministarstvo turizma optimistično poručuje da kolektivni smeštaj beleži rast u odnosu na prošlu, pa čak i rekordnu 2019. godinu. Međutim, dugogodišnji ugostitelj Ilija Armenko kritikuje ovu statistiku, ističući da je 130.000 gostiju premalo za Crnu Goru koja raspolaže sa oko 500.000 kreveta. Podseća da je devedesetih godina Crna Gora imala deset miliona noćenja, a sada ne prelazi milion i po. "Mi sad pričamo o odumiranju turizma. Moramo se pogledati u oči", naglašava Armenko.
Iako iz Turističke organizacije Budva poručuju da je sezona na zadovoljavajućem nivou, Đorđe Zenović ističe niz razloga zašto je Crna Gora izgubila korak sa regionom: povećanje poreza u turističkom sektoru, nedostatak jasne strategije, oslanjanje na okolnosti, prekomerna urbanizacija po meri lobija, loša cenovna politika, "ad hok" potezi vlasti i nedostatak osnovne infrastrukture.
Zenović kao primer uspeha navodi Albaniju, koja je "radila sve suprotno" i dospela na svetske turističke mape zahvaljujući prirodnim lepotama, uređenim letovalištima, kvalitetnoj i pristupačnoj ponudi, te originalnoj gastronomiji. Albanija beleži nezaustavljiv rast i čak ugrožava Hrvatsku. "Ova sezona je možda po prognozama i očekivanjima slabija, ali je po onom koliko smo i kako radili – odlična", zaključuje Zenović, izražavajući strah od budućih sezona ukoliko se svest donosioca odluka radikalno ne promeni.
Ostavi komentar