Tekst objavljen: 13.09.2012 12:04        


Najtraženiji radnici za 10 godina biće aktuari, stručnjaci koji procenjuju finansijske rizike. Oni će, prema procenama sajta “24/7 Vol Strit”, godišnje zarađivati čak 87.650 dolara. Aktuara ima i u Srbiji, njih 46 ima licencu, uglavnom rade u osiguravajućim društvima i zarađuju između 1.000 i 2.000 evra mesečno.

Aktuar - posao budućnosti broj 1

Put do zvanja aktuara nimalo nije lak. Za licencu ovlašćenog aktuara u Srbiji potrebno je imati završen fakultet iz oblasti ekonomije, matematike, mašinstva, elektrotehnike, tri godine radnog staža u aktuarskim poslovima i položiti izuzetno zahtevan stručni ispit u Narodnoj banci Srbije.

- Aktuari u svetu najviše rade za osiguravajuće kompanije, penzijske fondove i banke, ali su potrebni i kladionicama za određivanje kvota, političkim partijama za analiziranje i praćenje rezultata izbora i državnim institucijama pri planiranju raznih reformi. U Srbiji zakon dozvoljava aktuarske poslove samo u osiguravajućim kompanijama, tako da većina aktuara radi u oblasti osiguranja. U svetu je to odlično plaćen posao, a u Americi je već godinama jedan od 10 najatraktivnijih poslova na tržištu - priča predsednik Udruženja aktuara Srbije i član Izvršnog komiteta “Delta Đenerali” osiguranja, Branko Pavlović.

Aktuarski posao nosi i veliku odgovornost, jer ovi stručnjaci u rukama drže finansijske interese kompanije za koju rade.

- Srpski aktuari bave se širokim spektrom poslova u osiguranju: određuju cenu osiguravajućih proizvoda, obračunavaju rezerve kako bi osiguravajuća kompanija mogla da pokrije sve štete koje će osiguranici imati u budućnosti, pronalaze načine da smanje rizike sa kojima se suočava kompanija, računaju profitabilnost, proučavaju kako su investirana sredstva kompanije. Moj radni dan započinje razgovorom sa ostalim kolegama aktuarima i obično ispunjen brojnim sastancima, izradom raznih analiza o poslovanju kompanije, kao i izveštaja koje je aktuar po zakonu obavezan da izrađuje. Ponosno ističem da radim posao prepun intelektualnih izazova - kaže direktor sektora za aktuarstvo u “Unika” osiguranju Nenad Milikić.

Srpska licenca ovlašćenog aktuara u ovom trenutku ne važi u inostranstvu, ali bi se svetsko tržište otvorilo i za naše aktuare pridruživanjem Srbije Evropskoj uniji.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
aktuar odličan posao posao karijera

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana