Sve zavisi od toga kakvo brojilo imate i u kom delu Srbije živite - ne počinje svuda u isto vreme
Struja u Srbiji će od narednog meseca, tačnije od 1. oktobra biti skuplja. Najavljeno je da će od ovog datuma važiti više cene za prenos i distribuciju električne energije, pa će tako prenos poskupeti za 10 odsto, a distribucija za čak 16 procenata, a menja se i granica za crvenu zonu sa 1.600 na 1.200 kW. Za većinu građana koji mesečno potroše do 1.200 kilovata računi će biti veći za sedam odsto.
Stručnjaci navode da će, međutim, za one koji su trošili preko 1.200 kWh, zbog pomeranja crvene zone, poskupljenje biti nešto veće, pa će umesto sedam odsto njihovi računi biti u proseku viši od 14 pa čak do 33 odsto u zavisnosti od profila potrošnje. To će svakako najviše pogoditi potrošače koji se greju na struju, jer statistika pokazuje da se famozna granica potrošnje najčešće prelazi u decembru i januaru.
Važno je podsetiti se kada počinje jeftina, odnosno noćna tarifa. Ona može da zavisi i od vrste brojila koje potrošači imaju, pa tako ako neko ima dvotarifno brojilo (najčešće digitalno), onda postoje dve tarife: skuplja (viša) i jeftinija (niža). Ovo brojilo meri potrošnju posebno za svaku tarifu. Međutim, mnogi još uvek imaju unitarifno brojilo (stariji modeli), i kod njih nema podele na jeftinu i skuplju struju , već sve plaćaju po istoj ceni, bez obzira na doba dana.
Kako da znamo koje brojilo imamo?
Ako na računu za struju postoje posebne stavke za "nižu" i "višu" tarifu, onda je u pitanju dvotarifno brojilo. Takođe može da se proveri samo brojilo – ako ima ekran i prikazuje dve vrednosti (za NT i VT), onda je dvotarifno.
Kada počinje jeftina struja?
Ono na šta posebno treba obratiti pažnju je vreme kada počinje jeftina struja, koje nije isto u svim krajevima Srbije. Jeftina, odnosno noćna tarifa počinje u tri različita vremena u tri zone u Srbiji, a to su Vojvodina, Beograd i centralna Srbija.
Beograd od 24:00 do 8:00
Niš od 22:00 do 6:00
Kragujevac od 22:00 do 6:00
Jagodina od 22:00 do 6:00
Vranje od 22:00 do 6:00
Leskovac od 22:00 do 6:00
Pirot od 22:00 do 6:00
Novi Sad od 23:00 do 7:00
Pančevo od 23:00 do 7:00
Sombo rod 23:00 do 7:00
Subotica od 23:00 do 7:00
Dobar način za uštedu na ovim računima je da se električna energija koristi noću kada je moguće, jer je tada na snazi jeftina tarifa, koja pravi bitnu razliku na kraju meseca. Pravi pokazatelj jebojler, čije zagrevanje isključivo u toku noći može biti tri puta jeftinije nego ako to činite samo u toku dana.
Proverite vreme na brojilu obično kasni. Zašto, čekate jeftinu tarifu uključite uređaje a u stvari 15 do 20 min rade po skupoj tarifi. Kod mene slučajno sam uporedio sa stvarnim vremenom kasni 20 min. Služe se svim i svačim.
Iako je Mladenovac Gradska opština Bepgrada "jeftina" struja je od 23 do 7 sati ( u Beogradu od 24 do 8 sati). Mnpgi građani tonemaju u vidu.
ZASTO SAMO U VELIKIM GRADOVIMA JEFTINIJA STRUJA POCINJE U 24 CASA
DA LI BI TO MOGLO DA BUDE OD 22
ZNACILO BI STANOVNISTVU SLABIJEG IMOVINSKOG STANJA
OBICNO ONI IMAJU STARE VES MASINE MORAJU STAJATI PORED NJE DOK PERE BUKVALNO DO POLA NOCI
TO SU ZENE MAJKE KOJE TREBAJU UJUTRO OTICI NA POSAO
TAKODJE SPREMANJE OBROKA ZA VECU PORODICU
TO JE SVE SMISLJENO VELIKE PORODICE
VISE SPREMAJU
IMAJU VECU POTROSNJU
MORAJU RANIJE SVE DA ZAVRSE DA BI UJUTRO FUNKIONISALI NA POSLU
MNOGI OD NJIH NEMAJU PRAVO NA POPUST I SICIJALNU ZASTITU
OSTAJE IM SAMO MOGUCNOST JEFTINA STRUJA OD 22 SATA
TAKO DA JEFTINA STRUJA U BEOGRADU OD 24 SATA MNOGIMA NE ZNACI NISTA
SEM ONIMA KOJI IMAJU NOVE UREDJAJE I MOGUCNOST DA NOCU NE SPAVAJU
ZNACI ZA MALI BROJ LJUDI
POZDRAV ZA SVE
ZASTO SAMO U VELIKIM GRADOVIMA JEFTINIJA STRUJA POCINJE U 24 CASA
DA LI BI TO MOGLO DA BUDE OD 22
ZNACILO BI STANOVNISTVU SLABIJEG IMOVINSKOG STANJA
OBICNO ONI IMAJU STARE VES MASINE MORAJU STAJATI PORED NJE DOK PERE BUKVALNO DO POLA NOCI
TO SU ZENE MAJKE KOJE TREBAJU UJUTRO OTICI NA POSAO
TAKODJE SPREMANJE OBROKA ZA VECU PORODICU
TO JE SVE SMISLJENO VELIKE PORODICE
VISE SPREMAJU
IMAJU VECU POTROSNJU
MORAJU RANIJE SVE DA ZAVRSE DA BI UJUTRO FUNKIONISALI NA POSLU
MNOGI OD NJIH NEMAJU PRAVO NA POPUST I SICIJALNU ZASTITU
OSTAJE IM SAMO MOGUCNOST JEFTINA STRUJA OD 22 SATA
TAKO DA JEFTINA STRUJA U BEOGRADU OD 24 SATA MNOGIMA NE ZNACI NISTA
SEM ONIMA KOJI IMAJU NOVE UREDJAJE I MOGUCNOST DA NOCU NE SPAVAJU
ZNACI ZA MALI BROJ LJUDI
POZDRAV ZA SVE
Koga više obmanjujete. U centru Niša jeftina struja dolazi NE U 22H VEĆ U 23.40H. Čemu ovakve objave...
Malo je ovo poskupljenje, treba svakog meseca da bude meecno 10%. Ovaj narod sa ovakvom pamecu bolju vlast nije zadluzio. I sve ostalo treba mesecno po 10% da poskupi.
Malo je ovo poskupljenje, treba svakog meseca da bude meecno 10%. Ovaj narod sa ovakvom pamecu bolju vlast nije zadluzio. I sve ostalo treba mesecno po 10% da poskupi.
U Šapcu niža tarifa počinje u 23 a prestaje u 6. Dešava se da u toku meseca po nekoliko dana nemamo nižu tarifu.
Ja nemam jeftinu struju. Imam skupu u još skuplju
Interesune me u Arandjelovcu kada pocinje niza tarifa i mogu li ja to da vidim na strujomeru novo je nije stari model.
Ja sam očitavao kilovate i primetio sam da je sat vremena brži nego što je vreme na telefonu pa se pitam zbog čega je tako.
Ovo uopšte nije tačna informacija, u Vlasotincu npr početkom grejne sezone počinje od 22h ali se u pravolnim vremenskim razmacima taj početak pomera, tako da proleće dočekamo sa početkom u 04h do 12h
Zašto nema za vreme vikenda samo jeftina tarifa? Nekada je to bilo u srećnija vremena.
Код мене у Обреновцу почиње јефтинија струја од 21.04h. То сам приметила тек кад скоро. До сада смо устајали у 5 да укључимо машину, незнајући да је већ почела скупа.
Evo da dam neka pojašnjenja koja će dati odgovore na mnoge nelogičnosti. Grejem se na struju i koristim u velikoj meri jeftinu tarifu pa sam se informisao:
- Ukoliko imate (novije )digitalno brojilo, prvo proverite da li vam je sat na brojilu tačan. Kod mene kasni nekih 15 minuta, što znači da se za toliko pomera prebacivanje između tarifa
- Satovi su podešeni po ZIMSKOM računanju vremena, što znači da ova satnica koja je u tekstu prikazana važi u zimskom periodu, pod uslovom da vam je sat tačan. I ono jako bitno: satovi nemaju automatsko prebacivanje sa zimskog na letnji režim računanja vremena. To znači da ako vam je preko zime jeftina tarifa u periodu 22-06h, kada krene letnje računanje vremena krajem marta, jeftina tarifa zapravo prelazi u period 23-07h, tj. sat na strujomeru vam dobija kašnjenje od 1h. U zimu se opet vraća u normalu i tako u krug. (ovo su meni rekli i proverio sam na svom digitalnom brojilu, možda postoje neki drugi modeli koji rade na drugi način)
- Ako imate stari mehanički uklopni sat, koji prebacuje strelicu gore-dole na skupu i jeftinu tarifu, tu već morate da dežurate jedan dan pored njega tj. obilazite ga povremeno i da uhvatite trenutke kada radi prebacivanje. Oni su jako često raštelovani/neispravni i ne prebacuju kada bi trebalo, tako da ako ne rade kako treba ostaje vam da se obratite nadležnima da reše problem
Zasto se ne uvede kao odu stara dobra vremena da jeftina strija bude od 12 do 14 ili od 14 do 16h
To bi zaista pomoglo narodu Srbije
Razmislite o mom preflogu
Sta meni u Bg vredi jeftina struja od ponoci do 8 ujutro kada zivim u zgradi. Nema buke posle 22 uvece i sad ce meni komsinica ispod mene da tolerise da upalim masinu da perem ves....pa nema sanse.... I ovako u zgradi zivi 80% starih ljudi kojima sve smeta! Niko ne kuva nocu, znaci samo sto bojler moze da radi po jeftinijoj.....za sve drugo mi ne znaci nista!