Tekst objavljen: 19.10.2012 13:06        


Pre nego što nekog zaposle, mnogi poslodavci proveravaju na kojim je društvenim mrežama njihov kandidat aktivan. Zato je za mlade koji traže posao izuzetno važno da njihov Fejsbuk, Tviter ili Linkedin profil izgledaju što atraktivnije budućem poslodavcu.

Evo kako koristiti društvene mreže da nađete posao

Kada neko na Fejsbuk profilu piše o tome gde je ručao i kači slike iz svog privatnog života, to poslodavce mnogo ne zanima. Najbitnije je, kako kažu, da tu mogu da nađu istinite podatke o veštinama i iskustvu kandidata.

Šta poslodavci gledaju?

Najviše se gleda Linkedin, kao i blogovi kandidata, tvrdi Sanja Halikanović, HR asistent u kompaniji PSTech. Na Linkedinu bi, kako kaže, trebalo da navedete sve pozicije uz kratak opis. Blogovi treba da se slažu s podacima iz CV-ja i da ne sadrže negativne informacije o bivšem poslodavcu.

U Infostudu dodaju da je važno da kandidat dobro zna granicu između ličnog i profesionalnog korišćenja profila i da podesi odvojen pristup profilu za profesionalne i lične kontakte. Na Tviteru se, kako kažu, gleda koliko često kandidat tvituje, kao i odnos između broja ljudi koje prati i koji ga prate.

Kako preko društvene mreže doći do posla?

Linkedin bi trebalo koristiti za zapošljavanje kroz povezivanje s ljudima iz struke i pribavljanje dobrih preporuka bivših saradnika, navode u Infostudu. - Na Fejsbuku je bitno da je kandidat član grupa koje su važne za njegovu profesiju, dok je Tviter idealan za povezivanje sa stručnim ljudima iz te profesije - kažu u Infostudu.

Kako izgleda profil idealnog kandidata?

Na Linkedin profilu idealan kandidat ima napisane sve pozicije, datume kada je radio na datim radnim mestima, kratak opis glavnih zaduženja i aktivnosti, pobrojane veštine i dobre preporuke svojih bivših saradnika. Jako je bitno da neko ima navedene projekte koje je radio i tehnologije koje je u tim projektima koristio.

Kako izgraditi svoj onlajn brend?

- Kao poslodavcu, zaista nije bitno šta neko ima na svom Fejsbuk profilu, koje slike je kačio, gde je ručao u petak. Nama je bitno da neko navede sve potrebne informacije na Linkedin profilu i da tu ostavi link za svoj blog ili sajt. Dobro je kada neko ima link koji vodi do projekata koje je radio, proizvoda ili sajtova u čijoj je izradi učestvovao. Ali, najbitnije je da informacije na profilu budu istinite - poručuje Halikanović.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
posao karijera oglasi za posao intervju za posao internet društvene mreže online facebook fejsbuk twitter tviter linkedin

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana