Tekst objavljen: 27.12.2012 15:58        


Facebook je u 2012. godinu ušao sa velikim očekivanjima – već je bilo poznato da će tokom godine broj korisnika te društvene mreže premašiti milijardu, a zaposleni i investitori su sa nestrpljenjem čekali izlazak na berzu koju je, smatrali su neki, Facebook trebalo da pokori.

Fejsbuk preživeo sopstveni "smak sveta" u 2012.

Ali, izlazak na berzu ostavio je gorak ukus za ovu kompaniju – procenjena vrednost od sto milijardi dolara pokazala se preteranom, usledile su tužbe protiv Facebooka, Marka Zukerberga i banaka sa kojima su sarađivali prilikom inicijalne ponude deonica, a počeli su i medijski napadi na Zukerberga koji je preko noći od simpatičnog geeka postao pohlepna cicija.

Umesto rapidnog rasta cene deonica, Zukerbergu, ali i svima željnima brze zarade usledilo je otrežnjenje jer je, nakon kratkotrajnog rasta, ona mesecima beležila samo pad i u jednom trenutku izgubila više od pedeset odsto ukupne vrednosti.

Facebook je tako za nekoliko meseci izgubio desetine milijardi dolara, a samo Mark Zukerberg je izgubio više od deset milijardi dolara, dok su zaposleni te kompanije prosečno izgubili oko dva miliona dolara.

Neki analitičari čak su išli tako daleko da su Facebookov izlazak na berzu proglasili početkom kraja ove kompanije.

Sam je Zukerberg priznao da su napravili grešku na berzi i najavio da će se u budućnosti još više bazirati na mobilne tehnologije u kojima vidi veliki potencijal i priliku za zaradu.

Malo više od pola godine od izlaska ove kompanije na berzu, situacija za Zukerberga, ipak, je malo bolja – broj korisnika u oktobru premašio je milijardu, a vrednost dionice delimično se oporavila i sad se njome trguje po ceni od oko 28 dolara.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
facebook fejsbuk IT kompanije najveće kompanije Mark Zuckerberg

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana