Tekst objavljen: 08.02.2013 15:10        


Jeftiniji smo od kolega sa Zapada. Kinezi i Pakistanci rade za još manje para od nas, ali nisu dovoljno pouzdani - objašnjava mladi srpski programer Marko Milošević zašto je u poslednje vreme toliko domaćih malih IT firmi i slobodnih programera uspelo na svetskom tržištu.

IT biznis u Srbiji: Od nule do miliona

Procvat nevelikih IT kompanija, koje počinju biznis sa nekoliko zaposlenih, nešto malo novca i mnogo znanja (takozvani startap) da bi posle nekoliko godina vredele i 50 miliona dolara, konačno je vidljiv i u široj javnosti.

Mali srpski IT biznis ne samo da upošljava visokokvalifikovane kadrove, već često posle samo godinu dana rada ume da privuče i dva miliona dolara investicija. Dragana Petković, urednica sajta startit.rs za pomoć malim IT privrednicima kaže da domaće mlade kompanije imaju pristup brojnim inostranim investicionim fondovima i inkubatorima. – Oni ne postavljaju pitanje odakle ste dokle god je to što pravite vredno ulaganja – kaže Petkovićeva.
Programeri prave jedan od najvećih izvoznih aduta Srbije – softver, na primer aplikacije za prevod govora u tekst, upravljanje projektima ili dizajnom informativnih sajtova. Traženi su i slobodni programeri.

– Strani poslodavci pronalaze frilensere na sajtovima i zato 80 ili čak 90 odsto srpskih programera radi za inostranstvo – primećuje Milošević.

I „startap” koji je osnovao Vladimir Prelovac sasvim je okrenut svetskom tržištu. Njegova kompanija „Prelovac medija” zapošljava oko četrdeset ljudi, a njen najvažniji proizvod je servis „Manage WP” za upravljanje WordPress sajtovima. Prelovac je osnovao firmu sam, uloživši novac koji je ranije zaradio kao konsultant u ovoj oblasti.

Naša kompanija je sto odsto orijentisana ka izvozu, odakle nam i dolaze svi prihodi. Saradnju sa inostranstvom obavljamo direktno ili preko predstavništva naše kompanije u SAD – kaže Prelovac. Njegov servis koristi oko 40.000 ljudi širom sveta uključujući zaposlene i studente američkih univerziteta.



Jedan od najuspešnijih domaćih „startapova” je Nordeus, osnovan 2009. godine sopstvenim sredstvima osnivača bez zajmova stranih banaka. U ovoj firmi ističu da su za osnivanje „startapa” u IT-ju presudni znanje i strast da proizvod uspe, a ne novac.

Nordeus se od tročlanog tima proširio na više od 80 zaposlenih. Kompanija je najveći i najpoznatiji tvorac društvenih igara iz regiona i jedan od najvećih kreatora video igara u Evropi. Njihov glavni projekat je sportska video igra odnosno fudbalski menadžer „Top Eleven” koju trenutno igra više od 9.000.000 ljudi.

– Nordeus ima razvijenu saradnju sa velikim brojem kompanija iz inostranstva. Popularni fudbalski klubovi Real Madrid, Liverpul, Milan, Arsenal i drugi, partneri su kompanije u igri „Top Eleven” – kaže Milan Đukić, pi-ar Nordeusa.

– Proizvođači Epl i Samsung takođe su deo grupe partnera, kao i Gugl i Fejsbuk. Fejsbuk smatra Nordeus jednim od pet najvažnijih globalnih partnera. Mnogo pre nego što nove opcije Fejsbuka budu lansirane u javnosti, naši inženjerski timovi imaju prilike da ih isprobaju i testiraju, prilagode našim potrebama ali i ukažu Fejsbuku na konkretne probleme i ponude nove ideje – dodaje Đukić.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
ICT IT kompanije informatičari informatičke kompanije programeri nordeus

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana