Tekst objavljen: 08.11.2012 15:48        


Kolonjska voda (Eau de Cologne), iz Kelna, prešla je put od kraljevskih dvorova do statusa međunarodno poznatog brenda. Italijan Đovani Marija Farina, tvorac je originalne kolonjske vode.

Kolonjska voda – nemački brend star četiri veka

Proizvedena je davne 1709. godine, a kasnije su se pojavile mnoge kopije, među kojima je najpoznatija kolonjska voda „4711“.

U 18. veku, trgovačka porodica Milens iz Kelna proizvela je miris na bazi limuna koji je bio poprilično sličan originalnoj Kolonjskoj vodi. Ta kolonjska voda dobila je naziv prema broju fabrike u naselju Glokengase u Kelnu gde je proizvođena – 4711.

Farinina kolonjska voda prošla je kroz mnoga turbulentna vremena poput Francuske revolucije i Drugog svetskog rata. Međutim, opstala je zahvaljujući svojim bogatim mušterijama.

- Ne postoji ni kralj ni dvor u Evropi koje ne snabdevam svojom kolonjskom vodom - napisao je jednom prilikom Farina, koji je nakon dolaska u Keln promenio ime u Johan Marija Farina.

Mnogi se pitaju i to zašto je originalni naziv kolonjske vode „Eau de Cologne“ na francuskom umesto na nemačkom jeziku. Razlog je taj što je francuski jezik tada smatran jezikom luksuza i plemstva.

„Eau de Cologne“ prate mnoge zanimljive priče. Između ostalog, čuveni Gete je, navodno, pio kolonjsku vodu, a Napoleon Bonaparta naredio je da mu se čizme prave tako da u njih uvek može da stane flašica te mirisne vodice.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kolonjska voda eau de cologne parfemi brendovi

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana