Mladi u Srbiji se teško odlučuju na pokretanje sopstvenog biznisa i traže sigurnost u dobijanju posla u državnoj firmi, složili su se učesnici debate "Perspektive preduzetništva mladih".
I kada se odluče na taj korak, mladi preduzetnici se suočavaju sa mnogobrojnim problemima - od nesigurnog poslovnog okruženja i niza nameta i poreza do nedostatka novca i skupog finansiranja.
Izvršna direktorka u Erste banci Andrea Brbaklić se složila da mladi teže dobijanju posla u državnoj firmi, jer ga smatraju sigurnim u ambijentu "koji je dosta okrutan", i plaše se da uđu u jedan takav rizik kao što je pokretanje sopstevnog biznisa. |
Prema njegovim rečima, više postoji inercija da se nađe bilo kakav posao koji obezbeđuje neki minumim prava - socijalno i zdravstveno osiguranje i prihvatljivo radno vreme, nego inicijativa da "ljudi nešto rade sami".
Mladi koji žele da pokrenu sopstveni posao suočavaju sa brojnim problemima, jer je Srbija "ogromna država koja je dosta težak teret " za one koji nameravaju da se bave biznisom u smislu različitih vrsta procedura, određene nesigurnosti i političke i ekonomske nestabilnosti.
Žarko Šunderić, menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva rekao je da se prema evropskim istraživanjima svega pet odsto preduzetnika odluči na pokretanje sopstvenog posla jer im je to jedina opcija, a 75 odsto njih jer žele da se obogate, kao i da su najbolji preduzetnici oni koji imaju oko 40 godina. |
Ukazujući da je jedan od ključnih problema finansiranje, koje je skupo, Senić je dodao da "postoji čitav spektar potencijalnih preduzetnika koji u postojećem sistemu i ne mogu da očekuju da dobiju bilo kakavu finansijsku podršku".
On je ocenio da nam je neophodna relaksacija finansijskog sistema i otvaranje prostora da potencijalni investitori ne budu samo banke, već da se ta mnogućnost pruži i manjim investicionim fondovima, takozvanim "biznis anđelima".
Ostavi komentar