Kada bi akcije svih kompanija koje se nalaze na Beogradskoj berzi danas bile na prodaju, kupac bi za njih trebalo da plati samo 6,9 milijardi evra. Za toliku svotu mogle bi da se kupe tačno 1.053 firme, među kojima je i Naftna industrija Srbije, Aerodrom Nikola Tesla, Komercijalna banka, AIK banka Niš, Sojaprotein...
- Tržišna kapitalizacija Beogradske berze zaista jeste oko sedam milijardi evra, međutim to nije realna slika s obzirom na to da ovde možemo da govorimo o nekoj nominalnoj kapitalizaciji koja postoji "na papiru" - kaže Nenad Gujaničić, stručnjak za tržište kapitala.
NEOPHODNA SAGLASNOSTOsnovni uslov da bi nešto bilo prodato jeste da je vlasnik voljan da ga proda. Osim toga, kod banaka ni to nije dovoljno da bi neko postao vlasnik više od pet odsto akcija. Naime, za sticanje udela većeg od ovog procenta u bankama u Srbiji, budućem vlasniku neophodna je saglasnost Narodne banke Srbije. |
Očigledno je da se tržište kapitala u Srbiji prilično urušilo u proteklih nekoliko godina. Lane je ceo godišnji promet bio na najnižem nivou u protekloj deceniji.
- Tome su, osim krize, doprinele i domaće korporativne afere, ali i nebriga državnih organa za samo tržište, jer je država većinski vlasnik Beogradske berze - podseća Gujaničić.
- Svetli primeri, poput korporativne kulture NIS, a reč je o isplati dividendi i transparentnosti u poslovanju, doprinose vraćanju vere ulagača u tržište, ali bi ovih primera svakako moglo da bude više.
Ostavi komentar