Tekst objavljen: 08.02.2013 14:39        


Dok se u Srbiji sprema prva kolektivna potrošačka tužba onih koji su zaduženi u švajcarskim francima stižu nimalo ohrabrujuće informacije.

Država otežala kolektivne tužbe potrošača

Naime, država je poslednjim izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku „učinila sve da se od takvih tužbi unapred odustane”, kaže dr Petar Milutinović, advokat i pravni zastupnik udruženja IUSTA.

Ovo udruženje nedavno je najavilo namere da podigne kolektivnu tužbu protiv banaka u ime oštećenih dužnika, po sličnom principu kao u Hrvatskoj. Milutinović ističe da postoje objektivni pravni rizici za udruženja za zaštitu potrošača i njihove ovlašćene zastupnikekoja u ime udruženja istupaju u javnosti.

– Suština je to da se, u slučaju da udruženje potrošača ili njihovi savezi ne dobiju spor po tužbi za zaštitu kolektivnih prava, oni izlažu zakonom propisanoj materijalnoj odgovornosti i plaćanju naknade štete koju sud utvrđuje po slobodnoj oceni. To predstavlja direktnu presiju na zainteresovane da povedu kolektivne tužbe – kaže predsednik IUSTE, dodajući da takvo zakonsko rešenje „očigledno nije u funkciji zaštite prava potrošača i u skladu sa objektivnim ciljevima Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga”.

On navodi i druge prigovore na nove propise. Kaže da je jedan od njih da Zakon o parničnom postupku predstavlja procesni zakon koji reguliše radnje i rokove za preduzimanje radnji od strane suda i stranaka u parničnom postupku, te je „krajnje neprihvatljivo da ovaj zakon uređuje pitanja materijalnog prava koja se odnose na odgovorna lica za naknadu štete, uslove odgovornosti i način utvrđivanja visine naknade štete, tim pre što su sva ova pitanja u celini regulisana Zakonom o obligacionim odnosima”, ističe naš sagovornik.

- Smatram da sva udruženja za zaštitu potrošača u Srbiji i njihovi savezi moraju da se udruže radi zajedničkog delovanja i preduzimanja mera da se iz pravnog poretka eliminišu ovakve zakonske odredbe o (ne)zaštiti potrošača koje su očigledno u interesu banaka i trgovaca. Tim pre što su najavljene izmene Zakona o zaštiti potrošača i to je prava šansa da se eliminišu neustavne i nelegitimne zakonske odredbe– ističe Petar Milutinović, predsednik Udruženja IUSTA.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
potrošači prava potrošača zaštita potrošača trgovci prodavci sud tužba

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana