Tekst objavljen: 09.10.2012 11:54        


Grupna kupovina je fenomen koji se proširio u svetu brzinom munje, ali mnogi potrošači neskloni internet transakcijama još uvek su vrlo skeptični prema ovom obliku trgovine.

Hrvati još skeptični prema grupnoj kupovini

Kako piše hrvatski T portal, ukupni promet oko 60 portala za grupnu kupovinu u toj zemlji mesečno iznosi tek milion evra. Poređenja radi, samo u decembru u Hrvatskoj se potroši oko 1,5 milijardi evra na kupovinu hrane i poklona, pa je ukupni promet grupne kupovine vrlo skroman.

Ono što grupnu kupovinu razlikuje od ostalih oblika online-kupovine su veliki popusti koji dosežu i 90 posto. Zove se 'grupna' zato što je uslov za ostvarivanje popusta određen broj kupaca.
Istraživanje GfK-a je pokazalo se da samo šest posto ispitanih nije čulo za grupnu kupovinu, a da čak 64 posto ispitanika kupuje na ovaj način.

Iznenađenje je da su muškarci češće kupili neku uslugu nego žene, a najviše se kupuju kozmetičke i frizerske usluge, putovanja, popusti u restoranima i odeća.

Kupovinu u grupi prvi su počeli primenjivati kupci u Kini. Tuangou, kako se naziva kineska verzija grupne kupovine, započinjala je na internet forumima gde su se grupisali kupci sa sličnim potrebama i razrađivali planove za zajedničku kupovinu.

Nakon što bi se oformila dovoljno velika grupa, članovi te grupe dogovorili bi mesto i vreme fizičkog susreta i zajedno bi se pojavili u prodavnici bez prethodne najave tražeći nižu cenu za željene proizvode.

Grupnu kupovinu u obliku u kojem je poznajemo pokrenuo je američki Groupon.com, koji je unapredio sistem uvodeći posrednika. Grupon je u dve godine postojanja prodao više od 15 miliona kupona, ostvarivši uštedu za svoje korisnike u iznosu većem od 656 miliona dolara.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
grupna kupovina online kupovina Hrvatska internet kupovina

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana