Tekst objavljen: 05.11.2012 7:37        


Građani Srbije i dalje najviše veruju evru. Na štednji u bankama položeno je 7,9 milijardi evra u devizama, dok dinarska štednja iznosi svega 17,9 milijardi dinara.

I pored nižih kamata, Srbi štede u evrima

Kamatne stope na evropsku valutu kreću se oko pet odsto na godišnjem nivou, dok banke za dinare plaćaju i do 14,5 odsto kamate.

"Švajcarac"

Kada su svojevremeno bili ponuđeni krediti u švajcarskim francima, građani su se masovno u njima zaduživali, prvenstveno jer je kamatna stopa bila niska - objašnjava Veroljub Dugalić i navodi da "štednje u ovoj valuti gotovo i da nema, zanemarljivi iznos je u pitanju, pošto je kamatna stopa koju banka plaća mala".
Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, očekuje da će ukupna štednja narednih dana porasti.

- Ne očekujem da će građani povlačiti sredstva iz banaka, već, naprotiv, suprotno, da će štednja dodatno porasti - kaže Dugalić.

On, ipak, smatra da "u ponudi banaka neće više biti vrtoglavih kamatnih stopa, kao što je to pre bio slučaj. Sada se svi okreću drugom kriterijumu, a to je sigurnost".

I Marko Popović, direktor sektora proizvoda i prodaje za fizička lica, preduzetnike i mala preduzeća Alfa banke, kaže da je u proteklih nekoliko godina primetan trend pada kamatnih stopa.

- Ovakav razvoj tržišta je očekivan i nije posledica samo aktuelnog ekonomskog trenutka. Naime, kamatne stope na oročene depozite na razvijenim tržištima su do 2,50 odsto, u regionu do četiri odsto na oročenja od 12 meseci, što je daleko manje u poređenju sa situacijom u Srbiji - navodi on.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
dinarska štednja devizna štednja kamatne stope na štednju kamate na štednju banke štediše štednja nedelja štednje 2012 Nedelja štednje

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana