Tekst objavljen: 21.01.2013 15:29        


Banke u Srbiji raznovrsnim ponudama podstiču građane da im povere svoje štedne uloge. Naravno, to je samo jedan od načina čuvanja i povećanja koristi od novca koji smo uštedeli. Kako da donesemo najbolju odluku o tome koliko i kako ćemo štedeti?

Kako odlučiti koliko i kako ćemo štedeti?

Prvo, treba da sagledamo koliko novca možemo da uložimo na štednju, kada će nam taj novac opet biti potreban, sa kojim ciljem ga štedimo.

Važno je da se upoznamo sa svim tipovima štednje i njihovim karakteristikama - štednja po viđenju i oročene štednje sa više modela (rentna, stepenasta, kombinovana, dečija, sa automatskim reoročenjem) koje imaju različite visine kamate, rok obaveznog zadržavanja sredstava na računu, vreme obračuna i isplate kamate.

Kombinovati valute

Takođe treba da imamo u vidu da uslovi zavise i od valute u kojoj je novac koji se ulaže kao i da država garantuje za uloge do 50.000 evra, odnosno druge valute do te vrednosti.

Štednja ili osiguranje?

Kada odaberemo banku i konkretan ugovor, rešili smo sudbinu novca koji smo do sada uštedeli. Ako novac koji smo uštedeli i planiramo da uštedimo možemo da čuvamo na duži rok, ako smo ga namenili povećanju finansijske sigurnosti u budućnosti, dobro bi bilo da razmotrimo i ponude za dopunsko penzijsko osiguranje, dobrovoljno zdravstveno osiguranje, životno osiguranje.
Poznato je da dinarska štednja ima veće kamatne stope i, za sada, prihod od kamata se ne oporezuje.

O stabilnosti domaće valute i evra, valute koja se najčešće koristi, kao i drugih stranih valuta u kojima banka prima uloge, teško je govoriti - te se, najčešće, preporučuje da veći ulozi budu u različitim valutama.

Pri tom treba imati u vidu da ako želimo da promenimo valutu moramo da računamo na dodatne troškove konverzije.

Prikupiti više ponuda

Sada možemo da tražimo koja banka će nam najsigurnije, sa najviše prinosa čuvati novac.




Potrebno je da prikupimo ponude što većeg broja banaka i pažljimo razmotrimo sve uslove koje nude i analiziramo koliko odgovaraju našim potrebama.

Od banaka čije su nam ponude najprihvatljivije dobro je da tražimo nacrt ugovora i upoznamo se sa svim pravima, obavezama i planom isplate depozita i kamate.

U većem broju ponuda su posebni pokloni i pogodnosti – platne kartice, neki vidovi osiguranja.

Zato, treba dobro videti šta nam donose kao poklon a šta može da postane naša finansijska obaveza za njihovo korišćenje.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
štednja štediše banka banke kamate na štednju kamatne stope na štednju

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana