Tekst objavljen: 29.10.2012 15:44        


Ukoliko želite da oročite novac u banci i napravite svoj „crni fond“, to možete da učinite ove nedelje, kada počinje tradicionalna akcija Nedelja štednje.

Kovačević: NBS nije trebalo da se meša u štednju

Narodna banka Srbije (NBS) sugerisala je bankama da ne budu previše darežljive prema klijentima, jer to može negativno da se odrazi na stanje na tržištu.

Poziv banaka građanima da štede mnogima može da zvuči iritantno, jer većina ljudi u Srbiji jedva sastavlja kraj sa krajem. Pa ipak, tvrdi ekonomista Kovačević, stvari bi trebalo posmatrati i iz druge perspektive. - Štednja nije isključivo vezana za standard stanovništa, iako ove dve stvari jesu u nekoj vrsti korelacije. Ali, kada štednje ima više, onda je ona u apsolutnom iznosu veća. Kultura i negovanje štednje u Srbiji su na niskom nivou - zaključuje Kovačević.
Bankama je preporučeno da borbu za klijente i povećanje štednje usmere na poboljšanje uslova, širenje lepeze bankarskih proizvoda i obogaćivanje ponude štedišama.

Komentarišući ovu preporuku, ekonomista Milan Kovačević ocenjuje da je ona – nekorektna.

- NBS je trebalo da preporuči poslovnim bankama da daju povoljnije kredite i da na drugi način izađu u susret štedišama. Na taj način, banke bi uspele da pospeše štednju – kaže Milan Kovačević.

Iako su kamate na dinarsku štednju duplo veće nego u evrima, i iako je dobijeni iznos kamate oslobođen poreza na prihode od kapitala, iznosi štednje u domaćoj valuti su svega dva odsto.

Ovu pojavu koja traje godinama Kovačević objašnjava nepoverenjem građana u dinar zbog lošeg novčanog sistema, gde pod prismotrom imamo upotrebu evra, a evra ima mnogo više nego dinara.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Nedelja štednje nedelja štednje 2012 štednja štediše banke nbs Narodna banka Srbije milan kovačević

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana