Tekst objavljen: 28.02.2013 10:27        


Posle skandala sa konjskim mesom, Nemačka se suočava sa aferom prodaje lažno organski proizvdenih jaja.

Nemci kupovali lažna organski proizvedena jaja

Uzbuđenje zbog evropskog skandala sa konjskim mesom – deklarisanog kao junetina u gotovim jelima i mesnim prerađevinama – još se nisu stišala, a Evropa se suočava sa novom prevarom u prehrambenom sektoru.

Oštećeni su potrošači u Nemačkoj, koji su kupovali kokošja jaja proizvedena zakonom zabranjenim masovnim gajenjem na najužem prostoru, a da su pri tome bili ubeđeni da su to, kako je pisalo na deklaracijama, organska jaja od kokošaka koje su gajene u slobodnom prostoru.

Pokrajinsko javno tužilaštvo u Hanoveru otvorilo je istragu zbog prevare sa predumišljajem u najmanje milion slučajeva protiv 150 farmi u Donjoj Saksoniji. U međuvremenu su širom Nemačke pokrenute dalje istrage, a do dokaza o prevari došlo se na još 50 adresa velefarmi živine.

- Ovde i sada nije reč o pojedinačnom proizvođaču koji je podlegao iskušenju da rasproda svoje zalihe, već o sistemu, osmišljenom zarad nezakonitog bogaćenja, na uštrb zdravlja i na finansijsku štetu potrošača - rekao je nadležni javni tužilac Roland Herman iz Oldenburga.

Vodeći pokrajinski dnevnik „Hanoverše algemajne cajtung” otkrio je čitaocima ko je bio „mozak” organizacije – šef odgajivača živine u Donjoj Saksoniji i potpredsednik Centralnog saveza proizvođača i prerađivača živinskog mesa i jaja Vilhelm Hofroge. Osumnjičenim prete sudski procesi na više osnova.

Najpre, to je proces zbog teške prevare (potrošača) zarad sticanja materijalne koristi. Potom sledi postupak po zakonu o zdravstvenoj zaštiti (od 2009. godine je masovno gajenje kokošaka u kavezima zabranjeno, između ostalog i zato što je izuzetno velika opasnost od zaraze salmonelom). Najzad, reč je i o suđenju po zakonu o zaštiti životinja zbog nehumanog držanja.

U slučaju da ih sud proglasi krivim, osumnjičenima prete zatvorske kazne za tešku prevaru, od tri do pet godina robije, odnosno i dodatne kazne zatvora u odvojenim postupcima za povredu zakona o higijeni i o zaštiti životinja, u trajanju od šest do dvanaest meseci robije.

Portparolka tužilaštva Donje Saksonije Frauke Vilken istakla je na konferenciji za štampu minulog ponedeljka da su otkriveni slučajevi „samo vidljiv vrh ledene sante”, da bi sa novim otkrićima izvesno trebalo računati – kako u Nemačkoj tako i u nekim zemljama u okruženju koje imaju slične zakone (Belgija, Holandija, Austrija, Švajcarska). Zanimljivo je, najzad, da su sagovornici „Politike” uporedili „mesni skandal”, „aferu biojaja” i „balkanski skandal” (u Hrvatskoj, BiH i u Srbiji) sa mlekom kontaminiranim aflatoksinima.

- U aferi sa konjskim mesom, deklarisanim kao junetina, reč je o prevari koja ne utiče na zdravlje potrošača. U nemačkoj aferi sa lažno deklarisanim biojajima i balkanskoj aferi sa mlekom i prerađevinama, međutim, zdravlje potrošača bi moglo da bude akutno ugroženo - ocenili su izvori, nezavisno jedni od drugih.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
organska proizvodnja

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana