Tekst objavljen: 28.12.2012 16:48        


Srbiju 'trese' šoping groznica a sniženja koja su trgovci ponudili pred ovu Novu godinu nisu ni približna rasprodajama u svetskim metropolama. Izlozi jesu oblepljeni reklama sa 30 do 80 odsto popusta, ali artikle koji su toliko sniženi retko gde možete pronaći.

Novogodišnja rasprodaja - spas za džep ili obmana

Predsednica Centra potrošača Srbije Vera Vida kazala je da trgovci prema zakonu ne bi smeli da nas obmanjuju, a da je za njihovu kontrolu zadužena tržišna inspekcija.

- Ukoliko na izlogu piše da je sniženje do 50 odsto, u radnji mora biti artikla koji je toliko snižen. Po Zakonu o trgovini na sniženju ne sme biti robe ukoliko nema dovoljno zaliha - kaže predsednica Centra potrošača Srbije Vera Vida.

Ona navodi da roba koja je na akciji mora biti u prodavnici sve vreme dok akcija traje.

- Na primer, ne sme da se desi da jakna koja je na sniženju nestane prvog dana akcije. Trgovci po zakonu ne smeju da stave artikal na sniženje, a da ga nemaju dovoljno na zalihama. Kod nas je to čest primer - objašnjava ona.

Ni svetske modne marke koje imaju svoje prodavnice po Srbiji našim kupcima ne nude sniženja kao u Evropi. - Strani trgovinski lanci prate naše tržište, pa njihova sniženja nisu ista kao u zemljama iz kojih dolaze. Oni cene prilagođavaju konkurenciji - dodaje ona.

Jedan od saveta odnosi se na robu koja se kupuje na sniženjima. Naime ta roba, prema rečime Vere Vide, podleže istim uslovima kao i ona koja nije na sniženju. U praksi to znači da trgovac nema pravo da vam uskrati zamenu robe ili povraćaj novca po uslovima koje zakoni propisuju.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kupovina potrošači prava potrošača zaštita potrošača Nova Godina sniženja proizvodi na sniženju kupovina sa popustom popusti

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana