Tekst objavljen: 24.12.2012 7:43        


Jeste da nas kriza već četiri godine cedi, besparica je naša svakodnevica, ali kad su u pitanju novogodišnji i božićni praznici, pokušavamo da sebi stvorimo iluziju.

Praznici nam stižu... Da nam isprazne novčanike

Kod nas ne postoji statistika koliko se para troši za praznična slavlja i kupovinu poklona. Nemamo od čega da ostavljamo kad nam bezmalo polovinu primanja, tačnije 43,2 odsto, pojedu troškovi za hranu i bezalkoholna pića. A, u izdatke domaćinstva spadaju i troškovi stanovanja, prevoza, izdaci za decu...

Osim za trpezu, novogodišnji izdaci podrazumevaju i poklone. U poslednja dva-tri novogodišnja šopingovanja sve više se zaobilaze skupi pokloni. Retko koji trgovac nakita i brendiranih artikala se hvali. Nađe se, međutim, para za knjige, ramove za slike, kućne aparate... Izdvaja se od 300 do 5.000 dinara.
Bankari znaju da smo tokom godine bar jednu platu unapred potrošili kroz minus - dozvoljeni. Ali, Nova godina i Božić su posebne prilike pa smo blizu računice da se na postojeći dug zadužimo gotovo još jednu platu.

- Najveći broj građana je u sistemu dozvoljnih minusa i oni predstavljaju osnov preživljavanja - kaže Dragovan Milićević, ekonomista.

- Stanovništu Srbije nedostaje jedna i po plata da bi moglo da funkcioniše. A finansijski položaj najbolje se odslikava kroz tražnju, koja stalno pada. Tokom 2012. tražnja osnovnih životnih potreba je pala za preko 10 odsto - objašnjava.

A, da ništa ne zafali na prazničnoj trpezi moraće da se izbroji barem polovina prosečne srpske zarade, koja je sada oko 42.000.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
pokloni poskupljenje cene 2013. božić Nova Godina potrošačka korpa potrošači

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana