Tekst objavljen: 31.12.2012 13:33        


Stara poslovica "Prostri se onoliko koliko si dug“ u 2013. godini dobiće svoje pravo značenje. Razlog za to nije samo činjenica da su i država, privreda, pa i većina građana prezaduženi.

Sledeće godine najbolje da ne trošite ništa

Hroničan nedostatak novca, nažalost, u narednoj godini teško da će moći da se nadomesti uzimanjem nekog zajma.

Krediti su ovde i dalje preskupi. Uz to, sužava se i lista onih koji uopšte mogu da uđu u proceduru odobrenja pozajmica.

Čekovi su sve više na ceni, ali ih ne daju sve banke. Pravi savet za one koji umeju dobro da rasporede kućni budžet je da što više koriste plaćanje na odloženo i na rate, pošto ček ne nosi dodatni trošak. Pogotovo sada kada trgovci, u opštem padu prometa, beskamatno na 12 rata prodaju i belu tehniku i elektronske uređaje, nameštaj... I ovde je potreban oprez! Kod svih većih troškova, pogotovo ako se kupuje konstantno i uporedo, postoji opasnost da se prezadužimo i da ne možemo da vratimo dug.
Banke, u želji da sačuvaju svoj kapital, postavljaju sve više barijere za uzimanje bilo kakvog zajma.

Sudeći po statistici, taj njihov potez je i logičan. Jer, samo za godinu dana broj zaposlenih, i to uglavnom u privatnom sektoru smanjen je za 1,1 odsto. Uz to, mnogi od onih koji su uzimali pozajmice posle 2000. godine danas su među 363.000 ljudi koji su, zvanično, ostali bez radnog mesta.

Iako statistika kaže da nam plate stalno (bar za malo) rastu, život je redovno demantuje. Standard građana, upoređujući koliku zaradu imaju i šta za nju mogu da kupe, definitivno stalno pada.

Kako predviđaju stručnjaci, ni 2013. godina nam neće doneti mnogo bolji standard nego prethodna. Bar ne u prvih šest meseci.

Zbog brojnih dugova, moraćemo za „zategnemo kaiš„, i to ne na nove troškove, već na namirivanje starih kamata.

Bolji život građani mogu da očekuju tek krajem 2013. godine, a do tada će biti primorani da žive verovatno i lošije nego lane.

U 2013. godini najbolje je da građani troše - onoliko koliko imaju. Ulazak u bilo kakve kreditne obaveze može biti rizičan. Ovo se posebno odnosi na korišćenje dozvoljenog minusa. Ova vrsta zajma danas nosi, u proseku, i 30 odsto godišnje kamate. Prinos banaka u slučaju ovih pozajmica neće skoro biti niži, bar ne dok inflacija ozbiljnije ne bude počela da pada.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
standard pad standarda ekonomska kriza troškovi cene poskupljenje 2013.

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana