Tekst objavljen: 30.09.2013 8:30        


Posle povećanja cena struje i gasa u avgustu i septembru, početkom narednog meseca mogu se očekivati i više cene grejanja i drugih komunalnih usluga. Poskupljenja najavljuju i neki proizvođači hrane. Prosečna avgustovska zarada u zemlji bila je 44.770 dinara.

Spremite se, stiže jesenji talas poskupljenja

Prema najavama, već u oktobru mesne prerađevine pojedinih proizvođača poskupeće i do 13 odsto, deo kozmetike do devet, a supe i začini između pet i 10 odsto. Cene veće od tri do pet odsto imaće i neki slatkiši i grickalice, a očekuje se i da oko dva odsto poskupi mleko i mlečni proizvodi.

Od početka ekonomske krize promet u Srbiji smanjen je za trećinu, pa se trgovci i proizvođači sve teže odlučuju za poskupljenja. Kočnice za dalji pad standarda ovog leta bile su rodna godina i relativno prihvatljive cene prehrambenih proizvoda.
Građani kažu da imaju sve manje novca, da se cene povećavaju i da se sve gore i gore živi. Kupuje se manje artikala, ali se ljudi ipak trude da kupuju što kvalitetnije proizvode.

Od aprila do juna, domaćinstva u Srbiji u proseku su raspolagala sa nešto manje od 54.000 dinara mesečno, a trošila oko 50.000. I dalje, dve trećine prihoda odlazi na hranu, piće, komunalije i transport.

U prvoj polovini godine bilo je i pojeftinjenja. Ulje je, na primer, jeftinije za više od 16 odsto, šećer oko osam, a svinjsko meso gotovo šest odsto.

Olivera Ćirković iz trgovinskog lanca Univereksport kaže da će u narednom periodu poskupeti određene grupe proizvoda.

- S obzirom na celokupnu situacuju i sve slabiju kupovnu moć potrošača, i proizvođači i trgovci trude se da što više odlažu poskupljenja i zadrže cene na postojećem nivou - kaže Đirkovićeva.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana