Tekst objavljen: 27.12.2012 11:04        


Građani koji umeju da čitaju bar-kod mogli bi razne činjenice da saznaju o proizvodima koje žele da kupe. Najlakše mogu da saznaju, recimo, u kojoj je zemlji roba proizvedena, na šta ukazuju prve cifre.

Šta sve možete da saznate čitajući barkod

Svaka zemlja ima svoj posebni početni broj na bar-kodu, i to su prve dve ili tri cifre. Ako je proizvod iz Srbije, prve tri cifre bar-koda biće 860. Na primer, roba iz Nemačke je obeležena početnim ciframa od 40 do 44, a iz Kine od 690 do 695.

Cifre porekla na bar-kodu

Zemlja Broj
Srbija 860
Kina 690 do 695
Japan 49
SAD i Kanada 00 do 13
Nemačka 40 do 44
Francuska 30 do 37
Danska 57
Finska 64
Švajcarska 76
Slede brojevi koji označavaju kompaniju koja je dodelila bar-kod. Dalje u nizu su brojevi koji obeležavaju artikal, a na kraju je kontrolni broj.

Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača kaže da je bar-kod odavno ustrojen kod nas i da postoje ovlašćene agencije koje ga dodeljuju.

- To se zove ulistavanje. Potrebno je da se razlikuju novi artikli, da se po brojevima zna koja je zemlja uvoznik... Važna stvar je i što po tom broju, na primer, na ribi ili mesu treba da postoje brojevi koji označavaju odakle ta riba, na kojoj farmi se uzgajala, ko je distributer i sl. Ili za meso. Po šifri možete da znate i o kojoj je farmi reč, koja je klanica to obrađivala, u kojoj se smeni radio i kako se čuvalo to meso - kaže Papović.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
proizvodi zaštita potrošača prava potrošača kupovina potrošači barkod

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana