Tekst objavljen: 01.03.2013 10:30        


Dok je promet u trgovini umanjen za 30,4 odsto u poređenju sa 2008. godinom, u Subotici, Apatinu, Somboru, Kikindi i Horgošu buja nezapamćen šverc nalik onome iz devedesetih godina, tvrde u Uniji poslodavaca Srbije.

"Šverc-komerc": Oživeli buvljaci, cene i 45% niže

Oni navode da se "usred bela dana prodaju ogromne količine neocarinjene robe na koju prodavci ne plaćaju PDV, niti su registrovani za obavljanje trgovinske delatnosti”.

Trgovci traže hitnu reakciju na presecanju čitavih krijumčarskih kanala za ulaz robe iz Mađarske u Srbiju. – U suprotnom u narednih godinu dana broj privrednih subjekata koji legalno posluju u ovim gradovima biće znatno smanjen, doći će do pada zaposlenosti, a država će izgubiti desetine miliona evra prihoda – zaključuje Rajić.
Prema rečima Dragoljuba Rajića, predsednika Unije, pored buvljaka postoji i više stotina ilegalnih trgovinskih radnji prepunih robe iz Mađarske po kućama u užem gradskom jezgru i na periferiji Subotice, Sombora, Kikinde, Apatina i Horgoša.

Među robom koja se prodaje dominiraju meso i mesne prerađevine, konditorski proizvodi, kućna hemija, kozmetika, mleko i mlečni proizvodi, duvan, alkoholna i bezalkoholna pića i ostale kućne potrepštine.

- Ta ista roba se ne prijavljuje na carini u Srbiji, već kroz ilegalne kanale ulazi u Srbiju, čime se izbegava plaćanje poreza, carine i obavljanje neophodnih analiza uzoraka osnovnih životnih namirnica – objašnjava Rajić.

Ti proizvodi se, nastavlja on, potom pojavljuju na buvljacima i u ilegalnim radnjama i u proseku su od 20 do 45 odsto jeftiniji od robe u legalnim radnjama, zbog čega je građani sve više kupuju, dok u legalne prodavnice ulaze uglavnom samo da bi pazarili hleb, štampu i ostale sitnice.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
potrošači kupovina uvoz hrane hrana šoping tura šverc

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana