Ko ne plati na mostu, u Srbiji često ne plati ni na ćupriji. Dužnicima po raznim osnovama država je više puta praštala kamate - na neplaćene komunalne usluge, struju, a sada je u najavi i otpis "zateznih" poena poreskim neplatišama.
S druge strane, tek je nedavno Ustavni sud stavio tačku na dosadašnju metodologiju "zidanja" kamata na kamatu. A upravo je takav obračun, mnoge koji uđu u krug neplaćanja, osuđivao na propast.
Inače, dug građana iz godine u godinu pravi svega 2,5 odsto domaćinstava. Njihove obaveze prema EPS čine čak 60 odsto ukupnog duga stanovništva, što je oko 30 milijardi dinara. Pojedinačno svaka ova kuća ima dug veći od 100.000 dinara. Od skoro 400.000 preduzeća, čak 70 odsto njih neredovno plaća struju. |
Ministarka energetike Zorana Mihajlović najavila je otpis kamata na dug za električnu energiju. Potrošači u Srbiji za struju duguju ukupno milijardu evra. Polovinu "minusa" upisali su građani, a ostatak preduzeća.
Gradsko veće Beograda je pred kraj prošle godine građanima omogućilo da dugovanja za Infostan izmire na rate uz otpis dela kamate. Uplatom prve rate, svi postupci pred sudovima se zaustavljaju.
U poslednjoj deceniji Srbija već peti put pokušava da reši problem legalizacije bespravno sazidanih objekata. Sada se planira katastarska legalizacija, koja podrazumeva trošak od svega 100 evra po objektu.
Ostavi komentar