Tekst objavljen: 30.10.2012 7:47        


Drugu godinu zaredom, Nedelju štednje na prelazu oktobra u novembar ne obeležava nadmetanje banaka u što većoj kamati. Bez obzira na besparicu i nezaposlenost, u protekloj godini smo uštedeli 430 miliona evra, pa nam banke sada čuvaju gotovo osam milijardi evra, pokazuju podaci.

U Srbiji nikada i nisu štedeli bogataši

Danas u bankama čuvamo 2,2 milijarde evra više nego pre dve godine. Zanimljivo je i da smo u grupi zemalja sa najbržim rastom štednje, koju predvodi Rusija.

Umesto tradicionalnog nadigravanja kamatama, bankari nude isplatu kamate unapred, poklone za imućnije štediše i štednju tokom kupovine. Zorana Aleksić iz Erste banke kaže da klijent prilikom svake kupovine može zaokružiti iznos transakcije na neki veći iznos koji će automastski biti prenet na štedni račun. - Na taj način, kusur umesto da ostaje u džepovima građana, sliva se na štedne račune - objašnjava Aleksićeva.
Bankari kažu da imamo 5,8 miliona štednih knjižica na kojima uglavnom čuvamo devize.  Veroljub Dugalić iz Udruženja banaka Srbije objašnjava je više od pet miliona onih koji imaju štedne uloge do 500 evra.

- Veliki je broj štediša, to je dobro. Banke ne zavise od malog broja štediša koji mogu da se naljute i odnesu novac iz banke - kaže Dugalić.

Istovremeno, ekonomista Branko Živanović navodi da "u domaćem bankarstvu nikada nisu štedeli bogataši. Uglavnom siromašni i srednji sloj ne prelezi 10 hiljada evra".

Štediše se u Nedelji štednje sigurno neće obradovati jer je Vlada povećala porez na kamatu na deviznu štednje sa 10 na 15 odsto.

Banke ne samo da su poslušale preporuku Narodne banke da ne podižu kamate, već su za štednju spremne da plate manje nego prošle godine – na štednju u evrima na godinu dana kamate su do 5 odsto, a za dinare do 12 odsto.

SAZNAJTE SVE O NEDELJI ŠTEDNJE I PONUDAMA BANAKA - NEDELJA ŠTEDNJE 2012.
- Razlog je sasvim prost - objašnjava Dugalić iz Udruženja banka Srbije i dodaje da "visoke kamate na štednju znače velike troškove za banke i visoke kamate kad koristimo kredite, tako da je to jedno racionalno ponašanje".

Ipak, kamate na štednju u Srbiji su među najvišima u Evropi. U Nemačkoj su tri puta niže, u proseku 1,5 odsto. Hrvati imaju upola nižu kamatu od nas, a u bankama štede tri puta više.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Nedelja štednje nedelja štednje 2012 štednja štediše banke kamate na štednju kamatne stope na štednju

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana