Od prvog dana ove godine bez plaćanja carine moći će da se uvoze putnički automobili iz Evropske unije. Carine su potpuno oslobođeni putnički automobili sa benzinskim motorima zapremine od 1.000 do 3.000 kubnih santimetara ili sa dizel motorom od 1.500 do 2.500 kubika.
Ipak, na vozila sa benzinskim motorima do 999 kubnih santimetara i od 3001 kubik pa naviše i na vozila sa dizel motorima do 1.499 kubika i od 2.502 kubika pa više, plaća se i dalje carina od 2,5 odsto na fakturisanu vrednost. Automobili ovih zapremina moći će da se uvezu bez carine tek od 1. januara 2014. godine.
Uz najavljenu ekološku taksu najavljuje se uvođenje posebnog prethodnog tehničkog pregleda za sva vozila koja se prvi put registruju u Srbiji. U praksi to znači da će novopečeni vlasnici uvoznih polovnjaka, posle carinskih formalnosti, kao još jedan od uslova, morati u ovlašćenim servisima da pregledaju vozilo – izduvni gasovi, kvalitet guma, limarije, svetlosnog i upravljačkog sistema pa ako to prođe (i koštaće oko 50 evra) tek onda se ide na prvi redovni tehnički pregled. Nije reč o tome ko tu kome ne veruje već ko će se okoristiti titulom „ovlašćenog servisa”! |
Tu treba dodati i izdatak od 50 do 150 evra koji naplaćuju špediteri za otvaranje i izradu carinske dokumentacije.
Takođe, uvezena vozila sa motorima euro3 standard, po još uvek važećoj uredbi vlade, moraju da poseduju „eur1 sertifikat” o poreklu iz Evropske unije. Usluga košta oko 10.000 dinara i čeka se sve dok proizvođač te marke i tog modela ne odgovori i potvrdi da je dotično vozilo proizvedeno u EU.
Mora da se zna da vozila proizvedena u EU do 2001. prolaze homologaciju i potvrdu da potpadaju pod standard motora euro3. Od 2002. za mlađa kola nije potrebna takva vrsta potvrde, osim za uvoz vozila iz Slovenije starija od osam godina.
Primena Uredbe o ekološkoj taksi od 12.000 dinara po toni vozila odložena je krajem 2011. na godinu dana. Startuje 2013.
Primena te uredbe praktično poništava efekte pojeftinjenja posle ukidanja carina na automobile proizvedene u EU. To, u prevodu znači dodatni pad prodaje automobila. Lane je prodato 25.000 komada, a 2011. oko 30.000 vozila – oko 30 odsto manje nego 2010. godine.
Posto nisam ni hteo da kupim automobil, ili da ne kazem nemam para da ga kupim, sto se mene tice niti cu potrositi manje niti vise.
A, da je drzava lopovska i da uzima gde god moze ili propise da moze to smo znali i ranije.
Jedini pravi efekat ce biti da ovi uvoznici koji inace zaradjuju ni na cemu nece moci vise lepo da zive vec ce morati da rade malo za novac. Koliko ima samo preprodavaca automobila u srbiji, to je strasno. Svi hoce da se bave trgovinom.
Zdravo svima,planiram da uvezem auto pa me zanima moze li da se carini auto 2003 god?
Nije mi jasno sta se pojidini kao Zeljko toliko bune koliko uvoznici polovnih automobila zaradjuju? Ljudi su videli priliku u tome da u ovoj besparici zarade, niko nikom ne brani da se bavi cim hoce, on ako misli da se na taj nacin lako zaradjuje novac neka pocne time da se bavi. To je cak i bolje za ljude koji zele da kupe automobil, jer za novac koji su izdvojili imaju vecu ponudu vozila, pa mogu da kupe sta misle da je najbolje. Zato i propadamo, zato sto gledamo u tudje dzepove i gledamo sta drugi rade, umesto da gledamo sebe.