Tekst objavljen: 18.10.2012 14:13        


Najnovije jačanje dinara u odnosu na evro (koji je za poslednje dve nedelje oslabio za devet do 10 dinara, za koliko je dinar ojačao) dovelo je do toga da cena goriva u Srbiji bude iznad prosečnih u regionu, potvrđuju najnoviji podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Evro pada, a gorivo ne pojeftinjuje

Dok je prosečna cena benzina u regionu 1,46 evra po litru, benzin evropremijum BMB 95 u Srbiji se prodaje po 1,53 evra dok je cena domaćeg benzina 1,47 evra po litru.

U Udruženju naftnih kompanija podsećaju da je u prvoj polovini godine pad prometa goriva u Srbiji iznosio oko 10 odsto i da se taj trend nastavlja, ali ne u tom iznosu. Povećanje državnih zahvatanja, akciza na dizel i opšte stope PDV-a za dva procenta, nije se toliko odrazilo na maloprodajne cenu goriva jer su naftne kompanije na sebe preuzele deo tog tereta.
Skuplje benzin je u ovom času od nas plaćaju samo Grci, Slovenci i Mađari.

Slična je situacija i kada je dizel u pitanju. Srbija je bezmalo sa začelja liste skočila u sam vrh, pa je dizel sada skuplji samo u Mađarskoj i Grčkoj. I dok je prosečna cena dizela u regionu oko 1,39 evra za litar u Srbiji se ista količina tog goriva toči po 1,48 evra.

Tomislav Mićović, sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, kaže da će naftne kompanije iskoristiti povoljne mogućnosti da smanje cenu goriva, jer visoke cene utiču na pad tražnje.

– Do promena cena goriva u Srbiji došlo je zbog iznenadnog jačanja dinara u odnosu na evro. Zato je gorivo u Srbiji sada skuplje u odnosu na region. Dok je evro više vredeo cene domaćeg goriva su u odnosu na cene u regionu bile ispod proseka.

Naftna industrija Srbije snizila je juče veleprodajne cene BMB 95 za oko dinar, a dan ranije su snižene veleprodajne cene na evrodizel za pola dinara, za koliko je dizel jeftiniji i na benzinskim pumpama NIS-a. U toj kompaniji potvrđuju da cene koriguju u skladu sa promenama cena nafte i naftnih derivata na svetskoj berzi i kretanjem domaće valute i kursa dolara na međunarodnom finansijskom tržištu.
On navodi da jeftinije gorivo ne treba, međutim, očekivati na pumpama pre nego li trgovci potroše zaostale količine kupovane po kursu koji je bio za desetak dinara viši nego sada.

Ukoliko bi dinar i u narednim nedeljama nastavio da jača u odnosu na evro, a cena sirove nafte na svetskoj berzi ostala stabilna, gorivo bi u Srbiji moglo da pojeftini, kaže Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji „Petrobart–Avija”.

Upitan, za koliko bi gorivo pojevtinilo ovog časa, Mileusnić kaže da bi veleprodajna cena sigurno odmah mogla biti niža za oko tri dinara, pa bi najverovatnije za toliko mogla da pojeftini i u maloprodaji.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
pojeftinjenje cene goriva benzin gorivo

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana