Dobijanje vozačke dozvole po novom Zakonu o saobraćaju koji će važiti od 25. oktobra, koštaće i do hiljadu evra.
Naime, sadašnja cena obuke za vozače nije dovoljna za troškove, kažu u auto-školama. Vozačka dozvola za „B“ kategoriju sada košta od 10.000 do 15.000 dinara u većini gradova Srbije.
A kada krenu polaganja po novom Zakonu o saobraćaju, kako pokazuje računica, cena dozvole će biti barem pet puta veća.
Poslednju reč oko minimalne cene obuke za vozače doneće nadležna ministarstva vlade. Ipak, poređenje sa cenama obuke u regionu, koje se kreću od 500 do 1.200 evra, u zavisnosti od zemlje i načina dolaženja do dozvole, idu u prilog tezi da će zabuduće vozače dozvola i bukvalno biti „papir zlata vredan“.
- Jasno je da sa 100 do 150 evra ne možete pravilno obučiti budućeg vozača. Zato nam auto-škole fabrikuju vozače opasne i po sebe i druge u saobraćaju - kaže zaOstoja Aleksić, instruktor sa iskustvom dugim 30 godine u Srbiji, Evropi i Rusiji.
Ostojić, čijih je 18 predloga, uvršteno u novi zakon o saobraćaju, tvrdi da po sadašnjim cenama polaganja,kandidat na praktičnoj nastavi, na jednom času, u proseku pređe oko tri kilometra od minimalnih 15.
- U pojedinim auto-školama, kako sam čuo od kolega, instruktori moraju da plate gorivo iz svog džepa ako voze dnevno više od 25 kilometara, obučavajući osam kandidata - kaže Ostojić.
- Sadašnja cena obuke nije dovoljno ni za gorivo i troškove održavanja automobila, a kamoli za plate instruktora. Zato je i moguće da date 500 evra i da dođete do dozvole i bez obaveznih 40 časova vožnje.
Instruktor kaže i da je računica po kojoj se određuje cena nove obuke, vrlo jasna. Za obuku i polaganje iz prve pomoći potrebno je najmanje 100 evra. Kvalitetno predavanje, teoretska nastava, sa modernim učilima, kvalifikovanim stručnjacima je oko 150 evra.
- Računajte i 40 časova vožnje sa minimum 15 kilometara po času, pri čemu je najniža cena pređenog kilometra oko jednog evra i dobijate još 600 evra za „praksu“. To sve zajedno iznosi oko 850 evra - objašnjava Ostojić.
Ostavi komentar