Tekst objavljen: 13.03.2015 10:25        


BEOGRAD, 26. februara (Tanjug) - Vladimir Ahmad, predsednik Izvršnog odbora Mirabank iz Abu Dabija, koja je dobila licencu za rad u Srbiji, očekuje da će otvaranje te banke biti signal svuda da je Srbija otvorena za biznis, te da država mora da nastavi put reformi do kraja. U intervjuu za NIN Ahmad kaže da je ta banka, koja će početi da radi za mesec dana, osnovana u Srbiji i da je Srbija za nju "glavno i za sada jedino tržište".

Ahmad: Srbija je otvorena za biznis

BEOGRAD, 26. februara (Tanjug) - Vladimir Ahmad, predsednik Izvršnog odbora Mirabank iz Abu Dabija, koja je dobila licencu za rad u Srbiji, očekuje da će otvaranje te banke biti signal svuda da je Srbija otvorena za biznis, te da država mora da nastavi put reformi do kraja.
U intervjuu za NIN Ahmad kaže da je ta banka, koja će početi da radi za mesec dana, osnovana u Srbiji i da je Srbija za nju "glavno i za sada jedino tržište".
Ahmad je objasnio da se razmišljalo i o kupovini neke od postojećih srpskih banaka koje država nudi na prodaju, ali da u toj ponudi nije bilo ničega što ih je u tom trenutku interesovalo.
"Sada kad imamo licencu, možemo da čekamo pravu šansu. Ako se ukaže prava prilika, i ta opcija je u igri", kaže izvršni direktor Mirabank, čiji je osnivač Rojal grupa sa sedištem u Abu Dabiju, a vlasnik šeik Tahmun bin Zajed Al Nahjan, brat prestolonaslednika Muhameda bin Zajeda Al Nahjana inače prijatelja premijera Aleksandra Vučića.
Upitan koliko je to prijateljstvo bilo važno za dolazak Mirabank u Srbiju, Ahmad kaže da je premijer Vučić veoma energičan čovek i da se snažno zalaže za promene.
"Ja sam bankar, a ne političar i o tome najbolje da pitate premijera Vučića... I lično prijateljstvo je važno, ali ono malo utiče na biznis", rekao je.
Prema njegovim rečima, Abu Dabi i Srbija su uspostavili odlične odnose i veoma je važno da Srbija privuče nove investicije iz Emirata i drugih zemalja.
Povodom najave guvernerke NBS Jorgovanke Tabaković da će Mirabank u dogledno vreme uložiti u Srbiju pet milijardi dolara, Ahmad navodi da je siguran da ako Srbija i ubuduće bude atraktivna i nastavi reforme, pet milijardi dolara nije nedostižan cilj.
"Svet je veliki i ima mnogo ljudi koji čekaju pravi trenutak da investiraju. Za to su važne banke", kaže Ahmad.
Naveo je da bi Srbija na polju unapredjenja ambijenta za biznis mogla još dosta da uradi i smanji nepotrebne procedure, kao i da Srbija možda jeste malo tržište, ali ima dobru lokaciju i veze sa mnogim drugim tržištima.
"Da ne verujemo u budućnost Srbije, da ne verujemo da će stanje biti bolje ne za 40 ili 50 godina, već u bliskoj budućnosti, ne bismo ni došli", rekao je Ahmad, koji je Srbiju napustio pre 30 godina, a vratio se kao prekaljeni bankar.
"Pa i ja sam Srbin, a osim mene u vrhu banke nema nikoga ko nije iz Srbije".
Inače, Vladimir Ahmad je rodjeni Kikindjanin od majke Srpkinje i oca Jordanca, Univerzitet je završio u Jordanu, a postdiplomske studije na Univerzitetu u Liverpulu. Godinama je radio za HSBC banku u Jordanu, Kazahstanu, Azerbejdžanu, Mauricijusu i Hong Kongu.
Komentarišuću optužbe da je švajcarska podružnica HSBC banke učestvovala u pranju novca i izbegavanju poreza, Ahmad je rekao da mu je veoma neprijatno zbog toga, ali da se nekad dese i neke stvari koje nisu u duhu te banke.
"U arapskom svetu postoji poslovica: Svaki vitez padne jednom sa konja", rekao je dodao je "tužno" to što se dogodilo.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana