BEOGRAD, 15. septembra (Tanjug) - Srbija je uložila 200 miliona evra u gradnju filtera za smanjenje štetnih gasova iz elektrana do sada, izjavio je danas ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić.
Antić je, na Srpskom zelenom forumu "Obnovljivi izvori energije (OIE) - između potreba i mogućnosti", rekao da je naša budućnost i obaveza prema deci i budućim generacijama, a ne prema međunarodnim institucijama i energetskoj zajednici, da se okrenemo obnovljivim izvorima energije, jer oni više nisu alternativa, već su realnost.
Ministar energetike je kazao da naša potrošnja iz obnovljivih izvora trenutno iznosi 21 odsto od ukupne potrošnje energije u zemlji, ističući da država ulaže ogromne napore u dalji razvoj "zelene energije" budući da je cilj da se do 2020. godine dostigne nivo od 27 odsto potrošnje struje iz obnovljivih izvora.
Prema njegovim rečima, od ukupno 1.092 megavata zelene energije, 500 megavata se proizvodi iz energije vetra, a ostalo iz biomase, gasa, solarne i hidroenergije.
Antić je precizirao da je u Srbiji u poslednjih par godina izgrađena 61 mini hidro-centrala ukupne instalisane snage 40 megavata, 103 solarne male elektrane, dve vetroelektrane i pet elektrana na biogas.
"To su još pionirski koraci, a pravi veliki projekti tek predstoje i u razgovorima smo sa međunarodnim finansijskim institucijama o obezbeđenju investitora za realizaciju tih projekata", rekao je ministar, najavljujući skorašnji početak realizacije prvih velikih projekata vetroelektrana pojedinačne snage preko 100 megavata.
Kako je objasnio, narednih meseci se očekuje potpisivanje sporazuma za tri velika projekta vetroparkova, ukupne snage 320 megavata, koji bi trebalo da se nađu na mreži krajem 2018. i početkom 2019. godine.
Mada je ocenio da u ovoj oblasti malo kasnimo u odnosu Evropu, Antić je predočio da je jedna Nemačka još 1990-ih krenula u razvoj zelene eneregije dok smo mi u to ušli tek 2013, pri čemu smo ključne korake napravili u poslednje dve godine, tako da je na nama sada da "uhvatimo ritam i postignemo zacrtane ciljeve".
Takođe je konstatovao da u poređenju sa razvijenim državama Srbija i nije toliko loša, s obzirom na to da je sebi postavila čak teže ciljeve nego, na primer, Italija koja ima za cilj da dostigne 17 odsto udela zelene energije u ukupnoj potrošnji struje.
Ministar je istakao da je proizvodnja struje iz obnovljivih izvora mnogo skuplja u odnosu na konvencionalnu, navodeći da cena proizvodnje jednog megavata električne energije po satu u EPS-u sada iznosi nešto ispo 30 evra, dok je kod vetroelektrana 92 evra, a iz solarnih elektrana čak 150 do 160 evra po MW/h.
"Zato mi moramo da nađemo balans - da s jedne strane podižemo učešće obnovljivih izvora, a da, s druge strane, to radimo na jedan odgovoran način prema našim građanima, jer na kraju dana oni to moraju da plate, i mi to moramo da izbalansiramo, vodeći računa o rastu i o socijalno-ekonomskom momentu", zaključio je Antić.
Ostavi komentar