Tekst objavljen: 01.04.2015 11:00        


BEOGRAD, 17. marta (Tanjug) - Predsednik skupštinskog Odbora za finansije Veroljub Arsić veruje da postoji mogućnost prolongiranja roka u kojem poverioci nemaju pravo na naplatu potraživanja od preduzeća u restrukturiranju i posle 31. maja. On, medjutim, smatra da rok za privatizaciju ovih firmi, koji ističe 31. decembra ove godine, neće biti produžen, dok predstavnici firmi apeluju da se što pre objave javni pozivi za privatizacij

Arsić:Moguće produženje roka za zaštitu od poverilaca

BEOGRAD, 17. marta (Tanjug) - Predsednik skupštinskog Odbora za finansije Veroljub Arsić veruje da postoji mogućnost prolongiranja roka u kojem poverioci nemaju pravo na naplatu potraživanja od preduzeća u restrukturiranju i posle 31. maja.
On, medjutim, smatra da rok za privatizaciju ovih firmi, koji ističe 31. decembra ove godine, neće biti produžen, dok predstavnici firmi apeluju da se što pre objave javni pozivi za privatizaciju dela firmi u restrukturiranju, od ukupno 502, za koje je evidentna zainteresovanost kupaca.
"O prolongiranju rokova u vezi zaštite od poverilaca može da se razgovara", rekao je on u izjavi za Tanjug i dodao da bi se to moglo postići kroz izmenu zakona.
Rokovi za privatizaciju preduzeća, kako je ocenio, "ne veruje da će biti promenjeni".
"Rokovi za privatizaciju su više puta odlagani i više ne možemo da se sakrivamo iza države", rekao je Arsić koji se nalazi na čelu Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava.
Ovaj proces, kako je naveo, mora da ima svoj epilog na tri načina - kroz privatizaciju tih preduzeća, tako što će neka koja su vezana za odredjeni javni posao da ostanu u državnoj svojini ili kroz stečaj.
Za odlaganje rokova privatizacije, kako je naveo, nema osnova ni ako se ima u vidu dogovor sa MMF-om, ali i negativni uticaj koji ta preduzeća imaju na javni dug.
Direktor Agencije za privatizaciju Ljubomir Ssubara upozorio je ranije da će nastupiti finansijski kolaps koji se meri milijardama dinara ako se ne prolongiraju rokovi u kojima se firme u restrukturiranju štite od naplate poverilaca, a to je 31.maj.
On je naveo i da bi bilo potrebno produžiti rokove za privatizaciju i podsetio da nijedno preduzeće nije nije našlo kupca u roku predvidjenom tim zakonom, jer se od avgusta prošle do januara ove godine ništa po tom pitanju nije radilo.
Medjutim, Ministar privrede Zzeljko Sertić je nakon toga izjavio da rok za privatizaciju preduzeća neće biti produžavan.
tvrde da ne bi ni bilo potrebe da ih država štiti od poverilaca da su na vreme raspisani javni pozivi za privatizaciju.
Rukovodstvo se štaviše pita zašto država čeka sa objavljivanjem javnih poziva za privatizaciju, i to firmi za koje postoje ozbiljni kupci.
Direktor poljoprivrednog kombinata "Dragan Marković" iz Obrenovca Dragan Milivojčević ocenio je da će ova firma biti u blokadi ako 31. maja prestane da važi zaštita preduzeća od poverilaca kojima ova firma duguje oko 2,2 milijarde dinara.
"Biće nam blokiran račun već od 1. juna, a nećemo moći ni da kupujemo hranu za 20.500 svinja i oko 1.200 goveda. Jednostavno, preduzeće će početi da se gasi jer za oko 132 stalno zaposlena nećemo imati od čega ni da isplaćujemo zarade", kategoričan je on u izjavi Tanjugu.
On kaže da se ta opasnost mogla izbeći da je ova firma do sada bila privatizovana, a za to je, kako ističe, bilo osnova jer je 18 kompanija uputilo pismo o zainteresovanosti, medju kojima i ozbiljnih kupaca.
Sa njim se slaže i direktor "Budimke" Djordje Stevanović koji kaže da je ovo preduzeće već odavno imalo osnova da bude uspešno privatizovano, te mu nije jasno zašto se ovoliko čeka.
On smatra da su rokovi za privatizaciju trebalo da budu skraćeni, a ne da se dalje prolongiraju jer Ministarstvo privrede godinama ne odradjuje svoj deo posla.
Ukazuje i da je bolje napraviti novi početak kroz srečaj i likvidaciju, nego odugovlačiti.
"Mi smo već u 2012. restrukturirali preduzeće i doveli Budimku u stanje da bude poželjna za mnoge kupce jer je zdravo preduzeće, a država od tada do danas nije uradila svoj deo posla i zato još nismo privatizovani", kategoričan je ovaj sagovornik Tanjuga.
Ukoliko se ne produži rok za zaštitu od poverilica, Budimka, kako kaže, neće ući u blokadu, ali apeluje da se što pre objave javni pozivi za privatizaciju kako bi taj proces bio završen do kraja maja.
Stevanović kaže da od 21 kompanije, koliko je poslalo pisma o zainteresovanosti, barem je šest veoma ozbiljnih.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana