Tekst objavljen: 29.04.2015 7:35        


BEČ, 14.aprila (Tanjug) - Aktuelna studija austrijskog preduzeća za kreditno osiguranje "Prisma" i instituta GfK o poslovnoj klimi u državama zapadnog Balkana, zaključuje da je Srbija najveće iznenadjenje. "Balkan je tradicionalno važan region za AustrijuĆ, istakao je nadležni direktor "Prisma" Ludvig Mertes, objašnjavajući potrebu za uspostavljanje "Balkanskog indeksa", indikatora koji pokazuju kakva je poslovna klima u državama ovog regi

Balkanski indeks: Srbija najveće iznenadjenje

BEČ, 14.aprila (Tanjug) - Aktuelna studija austrijskog preduzeća za kreditno osiguranje "Prisma" i instituta GfK o poslovnoj klimi u državama zapadnog Balkana, zaključuje da je Srbija najveće iznenadjenje.
"Balkan je tradicionalno važan region za AustrijuĆ, istakao je nadležni direktor "Prisma" Ludvig Mertes, objašnjavajući potrebu za uspostavljanje "Balkanskog indeksa", indikatora koji pokazuju kakva je poslovna klima u državama ovog regiona.
"Prisma", kako je navedeno u saopštenju, kreditno ke osiguranje koje posluje sa 9.500 klijenata i ukupnom vrednošću osiguranja u visini od 2,9 milijardi evra, a koje je nadležno za tržišta Slovenije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Za utvrdjivanje "Balkanskog indeksa" ispitani su predstavnici preduzeća aktivnih u regionu, a istraživanje, kako je najavljeno, biće sprovedeno jednom godišnje.
U četiri zemlje regiona, prema predstavnicima 600 preduzeća, prisutna je ambivalentna slika poslovne klime.
"Srbija iznenadjuje optimizmom i pozitivnom procenom budućnosti. I pored objektivno loših osnovnih privrednih pokazatelja, u toj zemlji je optimizam veoma prisutan", ukazao je Mertes.
On je naveo da je upadljivo i da u Sloveniji i Hrvatskoj velika preduzeća podstiču dobru klimu, dok mala i srednja predizeća situaciju procenjuju uzdržano.
"Balkanski indeks" odražava procene o sveukupnoj ekonomskoj situaciji, aktivnosti uvoza-izvoza, platni moral i investicione aktivnosti, te daje informacije o poslovnoj klimi.
Kada je reč o Srbiji, srpska preduzeća su optimisti na Balkanu. U Srbiji čak 41 odsto ispitanih ocenjuje poslovnu situaciju kao veoma dobru.
Na drugom mestu je BiH, gde 31 odsto preduzetnika gleda sa optimizmom na aktuelnu ekonomsku situaciju, dok su u ekonomski bolje stojećim Sloveniji i Hrvatskoj privrednici uzdržaniji po pitanju optimizma.
Tako tek svako peto preduzeće u Sloveniji i Hrvatskoj aktuelnu ekonomsku klimu ocenjuje kao veoma dobru.
U proceni predstojećih 12 meseci srpska preduzeća su ponovo najpozitivnija (48 odsto) isto koliko i hrvatska preduzeća.
Kada je reč o Bosni, 33 odsto optimistički procenjuje narednu godinu, a u Sloveniji svega 24 procenata.
Kod teme izvoznih aktivnosti ponovo su Srbi na prvom mestu, jer je 21 odsto ispitanih reklo da polazi od toga da će preduzeća više izvoziti. U Sloveniji i Hrvatskoj pozitivna očekivanja od izvoza ima 18 odsto preduzeća, a u Bosni 14.
Ssto se uvoznih aktivnosti tiče, u Srbiji 19 odsto očekuje povećanje uvoza, u Bosni 15, u Sloveniji 13, a u Hrvatskoj 11 odsto.
U Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji oko 60 odsto preduzeća, kako se navodi u saopštenju, uvozi robu, a u Bosni čak 70 procenata.
U narednih 12 meseci postoji veliko interesovanje za investicijama. Tako 30 odsto bosanskih, 28 odsto srpski i 20 odsto hrvatskih i slovenačkih preduzeća planira da do kraja godine investira.
Ssto se platnog morala tiče, zanimljivo je da je i tu Srbija najpozitivnije opredeljena. Samo 21 odsto preduzeća je kritikovalo lošu naplatu, dok je u Hrvatskoj to činilo 26 procenata, u Bosni 31 i u Sloveniji 32 procenata.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana