BRISEL, 8. decembra (Tanjug) - Članice evrozone nisu uspele danas da postignu dogovor o uvođenju kontroverznog poreza na finansijske transakcije, ali su poručile da do sredine 2016. godine planiraju da ga postignu uprkos protivljenju Britanije.
Deset članica evrozone je saopštilo da su se dogovorile o osnovnim aspektima poreza, ali da ih je Estonija odbacila, zbog čega neće doći do planiranog uvođenja ovog poreza do januara 2016. godine, prenosi agencija Frans pres.
"Svi smo mišljenja da dogovor mora biti postignut pre narednog leta", izjavio je evropski komesar za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi, posle sastanka sa ministrima finansija iz zemalja članica evrozone u Briselu.
Plan o uvođenju poreza na finansijske transakcije je prvi put predložen 2011. godine, s ciljem da se nateraju banke i investicioni fondovi da plate za ekscese koji su doveli do finansijske krize iz 2008. godine.
Za uvođenje poreza se snažno zalažu Nemačka i Francuska, vodeće ekonomije evrozone, ali su se razgovori o tom pitanju znatno odužili usled nerešenih pitanja u pogledu toga na koje bi se finansijske proizvode primenjivao i po kojoj stopi. Porezu se oštro protivi Velika Britanija, jer strahuje da će se pomenuti porez primenjivati na sve transakcije koje se odvijaju u londonskom Sitiju.
"Cilj je da se tokom prve polovine 2016. godine razjasne sva otvorena pitanja, i nakon toga države mogu doneti odluku da li žele da budu uključene ili ne", izjavio je austrijski ministar finansija Hans-Jerg Šeling.
Ostavi komentar