SARAJEVO, 6. aprila (Tanjug) - Bosni i Hercegovini ponovo preti dolazak na "sivu" i "crnu" listu medjunarodnih finansijskih organizacija, jer nije ispunila uslove koje traži Komitet stručnjaka za ocenu mera protiv pranja novca i finansiranja terorizma Saveta Evrope, Manival (Moneyval), koji se odnose na usvajanje izmena Krivičnog zakona BiH. Kako piše Dnevni avaz, koji je imao uvid u dokument poslat inistitucijama BiH, na insistiranje čet
SARAJEVO, 6. aprila (Tanjug) - Bosni i Hercegovini ponovo preti dolazak na "sivu" i "crnu" listu medjunarodnih finansijskih organizacija, jer nije ispunila uslove koje traži Komitet stručnjaka za ocenu mera protiv pranja novca i finansiranja terorizma Saveta Evrope, Manival (Moneyval), koji se odnose na usvajanje izmena Krivičnog zakona BiH.
Kako piše Dnevni avaz, koji je imao uvid u dokument poslat inistitucijama BiH, na insistiranje četiri zemlje - SAD, Nemačke, Francuske i Velike Britanije, članice Manivala i Globalne mreže za nadzor i kontrolu nad finansijskim transakcijama (FATF), za samo nekoliko dana mogle bi da pokrenu proceduru kojom bi BiH završila na takozvanoj "sivoj", odnosno "crnoj" listi nekooperativnih i neuskladjenih zemalja.
Eventualno uvodjenje sankcija, kako se navodi u dokumentu pod oznakom "vrlo hitno" koji je stigao iz Strazbura, imalo bi katastrofalne posledice po ceo finansijski sistem zemlje, navodi se u tekstu.
Kompletne izmene Krivičnog zakona BiH nisu usvojene u parlamentu, iako je Veće naroda usvojilo amandman na Krivični zakon u delu koji se odnosi na finansiranje terorizma.
"Zasedanje Manivala očekuje se od 13. do 17 aprila i vrlo je teško prejudicirati u kom će pravcu ići kada je u pitanju BiH. Manival, kada je reč o situaciji u Evropi i svetu vezano za terorizam, zauzima strožu poziciju prema svim članicama", izjavio je šef misije BiH pri Savetu Evrope, Almir Šahović.
On je Ministarstvu spoljnih poslova predložio da uputi instrukcije ambasadama BiH u Vašingtonu, Berlinu i Londonu da obave razgovore i da naglase da je kašnjenje u prilagodjavanju legislative rezultat kompleksne ustavne strukture, a nikako nedostatka političke volje za borbu protiv pranja novca i finasiranja terorizma.
Ostavi komentar