BEOGRAD, 7. marta (Tanjug) - Za upravljanje "Železarom Smederevo" prijavilo se sedam kompanija, ali je njih šest poslalo zvanične ponude za ugovor, a ključni kriterijumi prilikom izbora biće da se maksimizuje proizvodnja, zadrže radnici, da železara radi punim kapacitetima i bude profitabilno preduzeće, izjavio je danas izvršni direktor Bojan Bojković. Bojković je za RTS rekao da je sedam kompanija otkupilo tendersku dokumentaciju,
BEOGRAD, 7. marta (Tanjug) - Za upravljanje "Železarom Smederevo" prijavilo se sedam kompanija, ali je njih šest poslalo zvanične ponude za ugovor, a ključni kriterijumi prilikom izbora biće da se maksimizuje proizvodnja, zadrže radnici, da železara radi punim kapacitetima i bude profitabilno preduzeće, izjavio je danas izvršni direktor Bojan Bojković.
Bojković je za RTS rekao da je sedam kompanija otkupilo tendersku dokumentaciju, uplatilo 10.000 evra za to, ali da je samo njih šest poslalo zvanične ponude za ugovor o menadzmentu za Železaru što znači da neće svih sedam biti predmet analize.
On je rekao da ne može da govori o kojim kompanijama je reč, ali da je najbitnije da ima više zainteresovanih i da su sve iz sfere čelika.
Kazao je da je cilj da se nastavi sa onim što se započelo - to je proces privatizacije, a ključni kriterijumi biće da fabrika radi svojim punim kapacitetom, odnosno da svih 5.000 ljudi ostane na svojim radnim mestima, da se upali druga visoka peć kako bi se maksimizovala proizvodnja i kapaciteti Železare, kako bi postala profitabilana fabrika.
"Ovo sve je jedan prelazni period ka trajnjem rešenju, a to je privatizacija", kazao je Bojković.
Predvidjeno je da se najpre potpiše ugovor na odredjeni rok, i da će najverovatnije kompanije koje su se prijavile posle toga želeti da udju i u proces privatizacije.
Bojković je podsetio da je identična situacija bila sa američkim "Ju es stilom" koji je pre privatizacije imao upravo takav ugovor na deset meseci.
"Medjutim, mi sada u ovom trenutku ne možemo da mešamo jedno i drugo zbog Zakona o privatizaciji, a cilj je da izaberemo kompaniju koja će od Železare da napravi profitabilno preduzeće", rekao je Bojković ističući da će se nakon toga izabrati kompanija koja će privatizovati železaru.
Govoreći o rokovima za trajanje tog ugovora on je kazao da roka nema i da je prvobitno bilo rešeno da ugovor traje do 2016. godine.
"Medjutim svaka kompanija ima svoju viziju, a uslovi koje smo mi stavili u pozivu ne moraju da znače da kompanija ispunjava sve te uslove", rekao je Bojković.
Upitan da objasni šta znači model dualnog upravljanja, on je kazao da je to model koji je Železara sa Vladom Srbije donela i da ne mora da znači da će sve kompanije ponuditi takav model.
"Suština je da dodje menadžment tim koji će da donese sa sobom ne samo internacionalni karakter već i dodatno finansiranje što je najvažnije, ali da se sve kontroliše, odnosno da svaka pozicija ima svog kontrolora kako ne bi došlo do zlouprpotreba", rekao je Bojković.
Upitan o zainteresovanosti "Esmarka" za upravljanje čeličanom i da li bi spor sa slovackim biznismenom Peter Kamarašom mogao da utiče na to, on je kazao da je to isključivo spor sve strane i da Vlada Srbije, ni Železara nema ništa sa tim.
Na pitanje otkuda njegovo ime na prijavi, Bojković je odgovorio da je bio predsednik komisije za privatizaciju te da pretpostavlja da predstavnicima Esmarka smeta jer nisu uspeli da privatizuju srpsku Železaru na način na koji je ta kompanija želela, a tu je, kako kaže bilo dosta rizika.
"Verovatno je samoj kompaniji smetalo jer nije ispunila cilj, a ja sam bio predsednik komisije, praktično kao vodja tima koji je preporučio da se takav ugovor ne potpiše", objasnio je Bojković.
Ostavi komentar