LONDON, 23. marta (Tanjug) - Ukupno 11 lekova koji ove godine stižu na tržište mogli bi da omoguće godišnje prihode veće od milijardu dolara za pet godina, dok su 2014. godine lansirana samo tri nova leka, pokazali su danas objavljeni rezultati istraživanja kompanije Tomson RojtersaKortelis (Thomson Reuters Cortellis-TRC). Prema istom izvoru, ove godine će farmaceustske kuće Bristol-Majers Skvib, Sanofi i Novartis lansirati tri glav
LONDON, 23. marta (Tanjug) - Ukupno 11 lekova koji ove godine stižu na tržište mogli bi da omoguće godišnje prihode veće od milijardu dolara za pet godina, dok su 2014. godine lansirana samo tri nova leka, pokazali su danas objavljeni rezultati istraživanja kompanije Tomson RojtersaKortelis (Thomson Reuters Cortellis-TRC).
Prema istom izvoru, ove godine će farmaceustske kuće Bristol-Majers Skvib, Sanofi i Novartis lansirati tri glavna nova leka na tržište, koji omogućavaju nove načine lečenja raka, povećanog holesterola i srčane insuficijencije, što im "a priori" obezbedjuje veći publicitet.
Nadzorne vlasti su poslednjih godina bile darežljivije u pogledu registracije novih proizvoda, ali pitanje njihovog potencijala u pogledu prihoda i profita je otvoreno, jer mnogi novi lekovi su terapije protiv retkih oboljenja.
Antikancerogeni lek "opdivo" Bristol-Majersa nalazi se na čelu liste sa planiranim prihodom do 2019. godine od 5,7 milijardi dolara (5,3 milijarde evra), prema predvidjanjima TRC-a.
"Opdivo" je deo nove kategorije lekova zvanih inhibitori receptora PD-1, koji blokiraju mehanizam pomoću koga tumori uspevaju da se sakriju od imunološkog sistema.
Lek je lansiran septembra 2014. u Japanu, a početkom ovog meseca je dobio "zeleno svetlo američkih vlasti za lečenje raka pluća ali ne i za tretiranje melanoma.
"Praluent", lek protiv holesterola koga su razvile firme Sanofi i Regeneron farmasjutikals, mogao bi da ostvari godišnji prihod od 4,4 milijarde dolara (4,06 milijardi evra) do 2019. godine, što je duplo više od "repate", konkurentskog leka firme Amgen.
Američka Uprava za kontrolu prehrambenih i farmaceutskih proizvoda (FDA) treba na leto da odluči da li će registrovati ta dva proizvoda kojima je zajedničko da deluju na protein PCSK9 u lečenju teških slučajeva visokog holesterola.
Što se tiče Novartisovog leka protiv srčane insuficijencije LCZ-696, sprovode se klinička ispitivanja koja su ocenjena impresivnim, njegov potencijalni prihod bi mogao da bude 3,7 milijardi dolara (3,4 milijarde evra) do 2019. godine.
On bi u avgustu mogao da bude odobren u SAD, preneo je danas Rojters.
Ostavi komentar