FRANKFURT, 19. septembra (Tanjug) - Evropska centralna banka (ECB) ne sme dozvoliti da niske kamatne stope i monetarni podsticaj traju beskonačno, izjavio je danas Jens Vajdman, šef nemačke centralne banke - Bundesbanke.
"Kamatne stope ne mogu ni pod kojim uslovima da ostanu tako niske duže nego što je to neophodno imajući u vidu stabilnost cena", rekao je Vajdman za nekoliko evropskih novina, uključujući nemački list Zidojče Cajtung.
"Rizici ultra labave monetarne politike postaju veći što duže traje faza niskih kamatnih stopa", insistira on, a prenosi agencija Frans pres.
ECB-ova glavna stopa refinansiranja je na nuli od početka 2016. godine, dok je njena stopa na depozite u minusu - što znači da banke plaćaju čuvanje novca na računima centranih banaka.
Zajedno sa ponudom jeftinih zajmova ECB-a poslovnim bankama i politikom "kvantitativnih olakšica" za kupovinu državnih i korporativnih dugova, niske kamate bi trebalo da snize troškove zaduživanja kompanija i domaćinstava, što bi trebalo da podstakne rast privrede.
Jači privredni rast podiže cene, gurajući inflaciju prema ECB-ovom cilju od nešto ispod dva posto.
Ali, iako Upravni odbor ECB-a spušta kamate i povećava obim kupovine obveznica na 80 milijardi evra (89,3 milijardi dolara) mesečno, rast u 19-članoj evrozoni ostaje usporen.
Centralna banka evrozone je blago podigla prognozu rasta za 2016. godinu na 1,7 odsto na sednici početkom septembra, ali je snizila svoja predviđanja za 2017. i 2018.
U međuvremenu, žalopojke iz bankarskog sektora postaju sve glasnije pošto niske kamatne stope nagrizaju profite.
Vajdman je odbacio strahovanja da bi okončanje labave monetarne politiku moglo da uguši privredni oporavak u korenu.
"Mogući problemi za pojedine finansijske institucije ili državne budžete ne smeju nas zaustaviti u normalizaciji monetarne politike čcim to postane neophodno", rekao je on.
Neke vlade, uključujući Italiju i Nemačku su profitirale refinansirajući svoje dugove po negativnim kamatama, primetio je Vajdman, što je, kako kaže, još jedan primer koji pokazuje da "niske kamatne stope dalje podrivaju budžetsku disciplinu".
"Narastanje duga će postati problem kada kamate ponovo porastu", tvrdi on i dodaje da one "više ne mogu biti održive".
Šef Bundesbanke je početkom avgusta oštro kritikovao odluku Evropske komisije da ne kazni Španiju i Portugaliju zbog prekoračenje limita budžetskog deficita.
Ostavi komentar