Tekst objavljen: 20.09.2016 12:53        


NOVI SAD, 20. septembra (Tanjug) - Predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, ocenio je danas da Srbija ima ogromne mogućnosti za ulaganja u cirkularnoj ekonomiji i najavio pokretanje investicionog ciklusa u ovoj oblasti. 

Čadež: Kreće investicioni cikus u cirkularnoj ekonomiji

"Mogućnosti za investiranje u Srbiji u cirkularnoj ekonomiji su ogromne, zbog čega naša zemlja kreće u investicioni ciklus u ovoj oblasti jačajući svoju energetsku bezbednost kroz efikasniju proizvodnju, korišćenje energije iz otpada, ĆpametnuĆ gradnju u oblasti zgradarstva, održivi transport i organsku poljoprivredu", rekao je Čadež u Novom Sadu, na međunarodnoj konferenciji o cirkularnoj ekonomiji.

"Srbija danas ima nikad podsticajniju klimu za poslovanje i investiranje", istakao je on i pozvao velike međunarodne korporacije, prisutne na konferenciji "Cirkularna ekonomija kao prilika za unapređenje sektora upravljanja otpadom" koja se održava u okviru Svetskog kongresa o upravljanju otpadom ISWA 2016, da našu zemlju i privredu uvrste u svoje investicione planove.

Srbija, kako je rekao, pred potencijalne investitore izlazi makroekonomski ojačana, politički stabilna, posvećena procesu evropskih integracija, sa funkcionalnijom infrastrukturom, unapređenim regulatornim okvirom, povećanom predvidivošću poslovanja, smanjenim rizicima i poboljšanim kreditnim rejtingom.
Čadež je naveo da čitav svet postepeno napušta model linearne ekonomije "uzmi-napravi-odloži", dok cirkularna ekonomija nudi novi model "proizvod-otpad-proizvod".

"Osnovni izvor ekonomskog rasta jeste što veća ponovna upotreba i iskorišćenje materijala iz proizvoda koji su završili životni ciklus, uz što manje uzimanje novih resursa", ukazao je predsednik PKS.

Prema njegovim rečima, kompanijama koje posluju u Srbiji predstoji veliki posao, a to je prelazak na modele cirkularne ekonomije, koja je energetski i resursno efikasna, dobra po životnu okolinu, a korisna i za društvenu zajednicu.

Srbija, kako kaže, danas recikliria samo pet do sedam odsto smeća i gubi godišnje oko 300 miliona evra, ili jedan odsto BDP-a, zbog neadekvatnog upravljanja otpadom.

U zelenoj industriji Srbije, proizvodnji i uslugama, do 2019. godine se, ističe Čadež, može uposliti 50.000 ljudi, a samo aktivnost integracije sakupljača otpada u sistem i sprovođenja pune inkluzije, može obezbediti posao za 30.000 najsiromašnijih.

Takođe je naglasio da je promocija cirkularne ekonomije ključ za uspešnu integraciju Srbije u EU.
Konferenciju u Novom Sadu su organizovali Privredna komora Srbije, Ministarstvo privrede, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, uz podršku nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ (GIZ IMPAKT Projekat).

Međunarodni kongres za upravljanje čvrstim otpadom ISWA otvoren je juče u Novom Sadu, a traje do 22. septembra.

Reč je o svetskoj konferenciji koja je okupila 1.302 učesnika iz čak 72 zemlje, a koja će Srbiji pružiti priliku da u oblasti zaštite životne sredine napravi jedan od prvih koraka ka približavanju Evropskoj uniji.

Ovo je i prvi put da je jedna zemlja iz jugoistočne Evrope domaćin ovakvog događaja, a tokom trajanja kongresa, eksperti i učesnici će razmenjivati iskustva i rešenja iz oblasti upravljanja otpadom, recikliranja i povraćaja novca recikliranjem, upravljanja otpadnim vodama, opasnim otpadom, deponijama, elektronskim i ostalim vrstama čvrstog otpada.

Misija ISWA je, pre svega, sagledavanje otpada kao resursa za dobijanje energije i u krajnjoj liniji profita.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana