Tekst objavljen: 15.09.2016 8:51        


BEOGRAD, 15. septembra (Tanjug) - Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež predstavio je danas u Parizu investicioni potencijal srpskog agrobiznisa, energetike, automobilske i ICT industrije i istakao spremnost srpskih kompanija iz Srbije da postanu dobavljači velikih sistema.

Čadež o mogućnostima saradnje Srbije i Francuske

Kao član član državno - privredne delegacije, koju u poseti Francuskoj predvodi premijer Srbije Aleksadar Vučić, Čadež je na poslovnoj konferenciji istakao da pred francuske partnere, Srbija izlazi sa nikad podsticajnijom klimom za poslovanje i ulaganje, saospsteno je iz PKS.

Premanjegovim rečima, srpske kompanije dolaze ojačanih kapaciteta - kao pouzdani dobavljači na koje mogu da se oslone, kako investitori, tako i kupci sprskih proizvoda u Francuskoj.

Predstavljajući potencijal sektora koji su zajednički markirani kao najperspektivniji za unapređenje saradnje, predsednik PKS je naglasio da poljoprivredno prehrambena industrija Srbije konkurentna i spremna da zadovolji istančan ukus francuskih potrošača i postane partner francuskih kompanijama.

On je naglasio da srpski agrobiznis ima svoju, dobru sopstvenu sirovinsku bazu, uvodimo savremene tehnologije, poštujemo evropske standarde kvaliteta i sistema bezbednosti, širimo paletu proizvoda.

"Nekad smo Francuskoj najviše prodavali gvožde i čelik, a danas smrznuto voće. Cilj nam je podignemo kapacitete za preradu voća, povrća i mesa, za šta postoji interes i francuskih investitora, da bismo povećali proizvodnju finalnih proizvoda, da bi naši proizvodači ušli u mrežu međunarodnih trgovinskih lanaca, i dobavljačke lance velikih svetskih kompanija i tako povećali izvoz na svetsko tržište, od evropskog, preko ruskog do kineskogĆ, rekao je Čadež.

Potencijal za saradnju, po recima predsednika PKS, postoji i u oblasti energetike i zaštite životne, posebno u segmentu obnovljivih izvora energije, za šta su francuske kompanije već pokazale interes.

"Potencijali obnovljivih izvora energije Republike Srbije su značajni i procenjeni na 5,65 miliona tona ekvivalentne nafte godišnje, od čega je oko 60 odsto biomasa. Preuzeli smo obavezu da do 2020. godine povećamo učešće obnovljivih izvora energije sa sadašnjih 21,2 na 27 odsto u bruto finalnoj potrošnji, kao i korišćenje biogoriva u sektoru saobraćaja", naveo je Čadež.

Kako je istakao, polovina od dvadeset najvećih francuskih investicionih projekata u Srbiji, poput ulaganja Mišlena, L Beliea, Streit grupe i Hacinsona, realizovana je u sektoru automobilske industrije, u kojem ima još mnogo prostora za ulaganja, ali i za angažovanje naših dobavljača.

U lancu autoindustrije je oko 200 kompanija - proizvođača komponenti, koji dostižu visoke standarde, imaju sertifikovane sisteme u skladu sa svetskim standardima i ispunjavaju zahteve koji se odnose na infrastrukturu, tehnologiju i zaposlene, naveo je predsednik PKS.

Među njima su, kako je dodao, i oni koji već rade za velike svetske proizvodače automobila i transportnih sredstva.

Predsednik PKS ukazao je i na veliki potencijal srpskog IKT sektora, jednog od najbrže rastućih po broju novootvorenih kompanija i povećanju izvoza usluga, rešenja i poslovnih procesa i to oslanjajući se na domaću pamet.

"Srpski IKT danas može francuskom tržištu da ponudi najbolja softverska rešenja za finansijski, agrobiznis sektor, telekomunikacije, energetiku, industriju i ima veliki kapacitet da usisa nove investicije", poručio je Čadež.

Prostora za saradnju ima i u oblasti infrastrukture, a velike su i mogucnosti u oblasti tekstilne industrije, dodao je predsednik PKS.

Potencijal ovih sektora za unapređenje privrednih veza Francuske i Srbije bila je i tema panela na kojima su eksperti i privrednici detaljnije govorili o modalitetima buduće saradnje.

Investicionu konferenciju u Parizu , na kojoj su se ucesnicima obratili premijer Aleksandar Vučić i ministar privrede Goran Knežević, organizovali su Busineš France, Privredna komora Srbije i Razvojna agencija Srbije, u saradnji sa Francusko-srpskom privrednom komorom.

Konferenciji prisustvuju i poznate francuske grupacije Airbus group, Atos Worldgrid, Consolis, Axereal, Credit Agricole, Dalkia, Egis, Galeries Lafayette Haušmann, Hutćinson, Gefco, Gemalto, Lohr, Pricewaterhousecoopers, RATP Dev, Societe Generale, Sćneider Electric, advokatska kancelarija UGGC, Suez, Veolia, Vinci Aeroports i druge.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež tokom dana ucestvuje i u razgovorima premijera Vučića i ministra Kneževića sa najvecim francuskim kompanijama.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana