LONDON/NJUJORK, 8. januara (Tanjug) - Cene nafte su se u današnjem trgovanju u Aziji odlepile sa 12-godišnjeg minimuma, na koji su pale usled globalnog previranja na berzama koji je uzrokovala Kina, ali su investitori i dalje nervozni zbog suficita ponude "crnog zlata".
Kolaps kineskih berzi povećava zabrinutost u pogledu ekonomskod usporavanja te zemlje i uticaja koji to može imati na potražnju nafte, izveštava agencija Frans pres, uz podsećanje da je Kina druga najveća svetska privreda i vodeći potrošac energije.
Američka "laka" nafta WTI za isporuke u februaru ojačala je u azijskom trgovanju, jutros oko 6,00 sati po Griniču, za 69 centi, ili 2,07 odsto, na 33,96 dolara a sirova nafta tipa "brent, takodje za februarske isporuke, porasla je za 73 centa, ili 2,16 procenata, na 34,48 dolara.
Nafta WTI je juče u jednom trenutku pala na 32,10 dolara, na najniži nivo od decembra 2003. godine, dok se "brent" spustio na 32,16 dolara, na minimum koji je poslednji put zabeležen u aprilu 2004.
Peking je sinoć pokušao da umiri tržišta ukidanjem sistema "automatskog osigurača" koji je doveo do obustavljanja trgovanja akcijama dva puta ove nedelje, a kineska centralna banka je blago podigla kurs juana prema dolaru nakon osam uzastopnih sedmica obaranja vrednosti domaće valute.
Prethodno je Peking juče oborio kurs juana na petogodišnji minimum prema američkoj valuti, što je dodatno podrilo berze širom sveta i oborilo cene nafte na 12-godišnji minimum.
"Terminska ponuda nafte je danas naišla na nešto bolju tražnju, došlo je do blagog poboljšanja raspoloženja na tržištu posle sinoćne odluke centralne banke Kine o srednjem kursu juana na manje-više istom nivou kao prethodnog dana", izjavio je tržišni strateg u kompaniji "IG markets" u Singapuru, Bernard Ou, prenosi Frans pres. "Okidač za najnoviji pad cena nafte je, naravno, bila briga u pogledu globalne tražnje, podstaknuta strahovanjima u vezi sa Kinom", ocenjuje u tržišnom komentaru istraživačka kompanija "Kepital ekonomiks".
Cene nafte su već pod pritiskom zbog konstantno prevelike ponude, usled visokog nivoa proizvodnje u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK) i u SAD-u, pošto se proizvodjači "crnog zlata" bore za tržišne udele.
Uprkos početnom opravku cena na startu 2016, produbljivanje diplomatskog sukoba izmedju ključnih članica OPEK-a, Saudijske Arabije i Irana, smanjilo je izglede da "naftni kartel" prihvati da snizi proizvodnju zbog pada cena, kažu analitičari, a navodi francuska agencija.
Ostavi komentar